Biohackingu ehk tervisekodeerimise A&O

Biohacking ehk tervisekodeerimine on end ümbritseva keskkonna muutmine seest väljapoole nii, et saavutad täieliku kontrolli iseenese bioloogia ja tegurite üle, mis mõjutavad sinu igapäevast heaolu. See on enda keha kasutamine personaalse laboratooriumina, et omandada nippe, mida on võimalik enda hüvanguks ära kasutada.

Lihtsamalt öeldes on tervisekodeerimine erinevate muudatuste rakendamine oma elus, et tunneksid end igapäevaselt hästi ja energilisena. Tervisekodeerimine on enda keha ja meele transformeerimine järgmistele tasemetele selleks, et saaksid tunda end elujõuliselt, olla produktiivsem ja üleüldiselt parim võimalik versioon iseendast.

Programmeerijate süsteemset mõtlemist rakendades ka tervise ja bioloogia valdkondades, mõistame erinevate murede tekkepõhjuseid, sest vaatame erinevaid probleeme ja aspekte lähemalt, võtame need detailideks ja paneme paremini toimivana taas kokku.

Loe pikemalt tervisekodeerimise kohta: ”Mis asi on biohacking ehk tervisekodeerimine?”

Järgnevad 6 valdkonda on vitaalse tervise ja produktiivse igapäevaelu alustalad. Selleks, et elada tervemat, tugevamat ja tasakaalukamat elu, tuleks ennekõike keskenduda just nendele baastegevustele, sest kui need ei ole korras, siis ei ole mõtet kulutada aega ja raha kallitele toidulisanditele, erinevatele seadmetele ning protseduuridele.

 

1. Tervislik ning teadlik toitumine

Otseloomulikult on toitumine väga individuaalne ja see, mis sobib ühele inimesele ei pruugi kohe üldse mitte sobida teisele, kuid järgnevad toitumissoovitused moodustavad baasteadmised antud valdkonnas.

Kõige lihtsam ja tavaliselt inimeste jaoks kõige esimene viis oma tervist parandada on enda toitumissuhtumise üle vaatamine. Meie toidulaud koosneb kolmest suuremast makrotoitainest milleks on rasvad, valgud ja süsivesikud. Lisaks sellele ka kahest väiksemast mikrotoitainest nagu vitamiinid ja mineraalained.

Selleks, et meie keha saaks igapäevaselt optimaalselt funktsioneerida, peab meie toidulaud sisaldama kõiki eelnevaid toitaineid. Standardsoovituse kohaselt peaks meie menüü koosnema vähemalt 70% hulgal taimsest ja sisaldama palju häid rasvhappeid, mõõdukal hulgal kvaliteetseid valke ning vähesel määral süsivesikuid.

Minimaliseerida tuleks alkoholi, teraviljade, piimatoodete, töödeldud ”toidu-laadsete” toodete ja suhkru tarbimist. Kõik, mis tuleb karbis, kotis, purgis või pudelis on suuremal või vähemal määral töödeldud. 

Eelnevalt nimetatud toiduained tekitavad kehas põletikku, mis omakorda on seotud absoluutselt kõikide tänapäevaste krooniliste haigustega ning just sellepärast soovitan neid minimaliseerida.

Lisaks teadlikult toitumisele tuleb ka teadlikult juua. Mida see täpsemalt tähendab? Vahest neljandaks makrotoitaineks peetav vesi mängib meie igapäevase heaolu juures samuti väga olulist rolli. See, kui palju vett keegi peab tarbima sõltub erinevatest teguritest, kuid standardsoovitus on igapäevaselt vähemalt 2-2,5 liitrit puhast vett tarbida. Lisa veele sidrunit, orgaanilist õunasiidriäädikat või natukene roosat Himaalaja soola.

Loe tervisliku toitumise kohta pikemalt: ”Tervislik ning teadlik toitumine”

 

2. Kvaliteetne ööuni – kõige tähtsam tegur sinu eduvalemis

Uni mängib meie elus väga suurt rolli ja umbes kolmandiku oma elust veedame me magades. Lisaks toitumisele on unekvaliteedi parandamine järgmine suur ja oluline samm, mida ette võtta, kui sinu soov on maksimaliseerida enda energiatase ning olla valmis kõikideks sinu teele sattuvateks väljakutseteks.

Hea ning kosutava ööune juures mängib rolli kvaliteet, mitte kvantiteet. 6 tundi kvaliteetset und on kordades parem, kui 9 tundi katkendlikku ja pinnapealset und.

Ma ei liialda, kui ütlen, et uni on kõige tähtsam tegur sinu edus ja keskmine inimene vajab 7,5-8,5 tundi kvaliteetset, segamata und igal öösel. 

Unepuudus on tihedalt seotud absoluutselt kõikide tänapäevaste haigustega. Uni koosneb 90-110 minutit kestvatest tsüklitest ning need tsüklid omakorda viiest erinevast faasist (Faas 1-4 ning REM-uni). Kõik need faasid on olulised ning täidavad väga suurt rolli.

Kui me magame, siis meie keha puhkab, kuid meie aju on tegelikult sellel ajal väga hõivatud. Palju tuuakse võrdlusi aju ja arvuti vahel. Uni ongi justkui restart meie ”arvutile”, nii öelda öine tehnoülevaatus. Õnneks toimub see kõik automaatselt, kuid me saame palju ära teha, et see ülevaatus läheks just kui õlitatult.

Loe pikemalt, kuidas murda lahti enda unekood: ”Uni, kui sinu võimalus end uuteks väljakutseteks täis laadida”

 

3. Stabiilne lõõgastumine ja puhkus

Selleks, et saaksime opereerida parimal tasemel on ülimalt oluline õppida lõõgastuma. Meil kõigil tekivad töö ja eraelus erinevad pinged, mida on äärmiselt oluline osata õigete vahenditega maandada.

Me kõik teame, et on olemas nii vaimset kui ka füüsilist stressi, samuti mõistame selle kahjulikku mõju meie südamele, ajule, seedimisele ja teistele eluliselt olulistele aspektidele. Me oleme kursis, et üleliigne stress tekitab ülekaalu ja lühendab meie eluiga, halvab meie immuunsussüsteemi ja vähendab meie libiidot, ent siiski paljud inimesed ei pööra sellele suuremat tähelepanu.

Mina olen arvamusel, et me peaksime oma vaimse tervise eest hoolitsema sama palju – tegelikult veel rohkemgi – kui oma füüsilise heaolu eest. 

See, mis kellelegi lõõgastumiseks sobib, on äärmiselt individuaalne. Jooga, looduses jalutamine, meditatsioon, sport, lõbutsemine, muusika kuulamine, tänulikkuse praktikad, loov visualiseerimine, seks – olgu see mis iganes, leia enda jaoks midagi ning pühendu sellele.

Loe pikemalt stressi ja ärevuse kohta: ”Ohja oma stressi ja ohjad oma elukulgu”

Loe meditatsiooni valearusaamade ja müütide kohta: ”Meditatsiooni A&O”

 

4. Aktiivne eluviis ja treening

Inimene on loodud liikuma ja just sellepärast on aktiivne eluviis meie heaolu juures väga oluliseks faktoriks. Aktiivse eluviisi juures pean ma silmas igapäevast stabiilset liikumist, mis tähendab, et sa peaksid leidma just sulle sobiva viisi, kuidas end igapäevaselt võimalikult palju liigutada ning seda eriti siis, kui sul on istuv töö. Olgu selleks näiteks jalutamine, jalgrattasõit või ujumine.

Mis puutub treeningusse, siis arvesta, et treening on samuti üks stressi vormidest ehk sellega ei tasu kindlasti üle pingutada, progress toimub alati puhkuse ajal. 

Kui me vaatame treeningut optimaalse tervise saavutamise prisma läbi ning kui sa soovid oma keha arendada terviklikult, siis peaks sinu treeningplaan koosnema kolmest erinevast valdkonnast, milleks on jõud, vastupidavus ning paindlikkus. 

Jõudu on sul võimalik arendada näiteks tehes harjutusi oma keharaskusega või minnes jõusaali. Vastupidavust saad suurendada näiteks sörkjooksu, jalgrattasõidu, ujumise või hüppenööriga hüppamisega. Kolmandaks ülioluliseks valdkonnaks on paindlikkus – millest tihtipeale paljud meist mööda vaatavad – seda on sul võimalik edasi viia venitamise, võimlemise, jooga ja pilatesega.

 

5. Ühendus loodusega

Kas sul on olnud olukorda, kus peale nädalavahetust maal või jalutuskäiku metsas, tunned sa end puhanuna ja värskena? Loodus on parim viis enese laadimiseks ja kui ma ütlen, et ole ühenduses loodusega, siis pean silmas järgnevat.

Joo puhast vett, naudi võimalikult palju päikesevalgust (seda eriti päikesetõusu ja päikeseloojangu ajal), kõnni paljajalu, jaluta metsas või rannas, mine telkima või matkama, sõida maale vanaema/ema juurde ja naudi seda, et saad mõneks ajaks eemal olla sellest sagimisest ja lõputuna näivatest stiimulitest.

 

6. Tehnika ja valguse optimeerimine

Tsirkadiaanrütmi ehk ööpäevase rütmi säilitamiseks on inimese jaoks äärmiselt oluline puutuda päeva esimes pooles kokku täieliku valgusspektrumiga, kuid päeva teises pooles võimalikult vähe eredama ja sinise valguse ning rohkem mahedama punase valgusega. 

Mida see siis täpsemalt tähendab? Tervet inimkonna ajalugu arvesse võttes oleme me ainult 0,1% ajast elanud sellisel linnastunud ning tehnikast tulvil moodsal ajastul. Ülejäänud 99,9% oleme arenenud kooskõlas loodusega ja meie kõige suurem valgus- ja energiaallikas on otseloomulikult päike.

Päikesevalgus sisaldab täielikku valgusspektrumit – ultravioletsest kuni infapunaseni ja kooskõlas valgustsüklitega on ka inimesed tuhanded aastaid arenenud. Pärast päikeseloojangut oli lõkkevalgus ehk mahe oranž valgus ainukene valgusallikas, millega me kokku puutusime.

Päike sisaldab päeva esimes pooles rohkem sinist valgust ja see annab meie kehale märku, et käes on päev ja unehormooni ehk melatoniini tase meie kehas on madal. Selleks, et saaksime uinuda, hakkab alates kella 9’st õhtul melatoniini tootmine kehas tõusma. 

Sellel lihtsal põhjusel ei tohiks inimene peale päikeseloojangut enam sinise valgusega kokku puutuda ja just selle ühe tähtsaima tugeva tervise omamise põhitõega läheb vastuollu peaaegu iga Läänemaailmas elava inimese igapäevaelu.

Juhul kui sa vaatad pimedas toas mobiili-, teleri- või arvutiekraanist kiirgavat tehislikku sinist valgust või istud sinist valgust kiirgava LED-lambi all, arvab sinu aju sõnaotses mõttes, et kell on 12 päeval ja sa vaatad otse päiksesse, andes seeläbi kehale märku, et seal peaksid toimuma nii öelda ”päevased protsessid”. 

Madal melatoniini tase viib unehäirete ja insomniani ja see olukord on omakorda tihedas seoses absoluutselt KÕIKIDE krooniliste haigustega.

 

Kokkuvõte

Ma näen enda ümber palju inimesi (ja olen ka ise sinna gruppi kuulunud), kes raiskavad suurel hulgal raha ja aega kõiksugustele toidulisanditele, kallitele seadmetele, joogat õpetavate veebilehekülgede kuumaksetele ning veel kümnetele erinevatele asjadele.

Seda kõike selleks, et turgutada enda keha ja vaimu, kuid lähemal vaatlusel selgub, et nende igapäevaelu on tegelikult täielik Segasummasuvila. Minu jaoks võrdub antud tegevus sõelaga uppuvast paadist vee välja kühveldamisega.

Just sel põhjusel panin kokku video ning artikli nendest kuuest valdkonnast, mis moodustavad minu arust tugeva tervise saavutamise absoluutse raudkindla vundamendi.

Biohacking ehk tervisekodeerimine on kogumas maailmas aina rohkem populaarsust ning saamas aina suuremat kõlapinda ning paljudel inimestel on sellest valdkonnast natukene vale arusaam – arvatakse, et ilmselt hõlmab see häkkimine ikka mingeid aparaate ja seadmeid.

Parimad ja efektiivsemad biohackid on meile kõigile kättesaadavad siiski tasuta või väikese kulu eest. Kui baas on paigas ning kõikides ülalmainitud valdkondades on tekkinud kindel alalhoidev süsteem, siis võib keskenduda järgmistele, spetsiifilisematele tegevustele – nii öelda järgmistele tasemetele – kuid enamus inimesed ei soovigi asja spetsiifilisemaks ajada ning võib-olla pole vajagi!?

7 TUGEVA TERVISE ALUSTALA

Õpi, kuidas hoolitseda oma tervise ja immuunsuse eest. Jäta oma kontakt ning ma saadan sulle juhendi.