Meie maailma ja inimtervise hetkeolukord

AUTORI MÄRKUS! Ma tõesti soovin, et võimalikult palju inimesi saaksid teada põhjustest, miks nad tegelikult haiged ja krooniliselt väsinud on. Sellepärast otsustasin kirjutada sellel teemal neljaosalise sisutiheda ja faktipõhise postituse. 

Ma tean, et ühte mahukat artiklit lugeda on väga keeruline ning just sel põhjusel jaotan selle neljaks lühemaks postituseks, et sul oleks võimalik seda infot rahulikult seedida.

Ma siiralt soovitan sul seda postitustesarja lugeda, et sa saaksid tõsta oma teadlikkust järgnevatel teemadel:

OSA I – Meie maailma ja inimtervise hetkeolukord

OSA II – 10 enamlevinud keskkonnamürki, mis on leidnud tee sinu igapäevaellu

OSA III – ”Vihmaveetünni efekt” ehk miks me TEGELIKULT krooniliselt haiged ja väsinud oleme

OSA IV – Teekond Ekviliibriumini ehk kuidas tühjendada enda ”vihmaveetünn”

PS! Kui sa võtad vaevaks lugeda kõiki selle sarja postitusi, siis ma ei soovi, et sa kaotaksid lootuse või tunneksid end ülekoormatuna. Ma ei kirjuta antud teemal, et kedagi hirmutada, vastupidi, ma soovin harida ja teadlikkust tõsta. 

Pea meeles, meil on võimalik ennast ja meid ümbritsevaid inimesi kaitsta ainult ja ainult juhul, kui oleme informeeritud!

___________________________________________________________________________________

Üha rohkem ja rohkem inimesi haigestub kurnavatesse haigustesse, mis tihtipeale tähendab halba tervist nende elupäevade lõpuni. Mis kõige hullem, mitte keegi pole enam selle olukorra eest kaitstud.

Võrreldes paarikümne aasta taguse ajaga, omavad kõikidest vanuseklassidest naised, mehed ja lapsed poole suuremat riski haigestuda mõnda surmavasse haigusesse.

Mis teeb asja veel hullemaks on see, et kroonilised terviseprobleemid ja autoimmuunhaigused suurenevad jahmatamapaneva kiirusega ning puudutavad ainuüksi Ameerika Ühendriikides umbes 50 miljonit inimest. [1]

Aastast 1980 on Alzheimeri põdemine rohkem kui kahekordistunud ning erinevad mentaalsed probleemid, mille vastu võitlemiseks puuduvad selged juhtnöörid, puudutavad sadu miljoneid inimesi. [2]

 

Nukker statistika

  • Iga teine mees võib saada vähi, iga kolmas naine samuti [3]
  • Aastaks 2050 võib saada diabeedi iga kolmas inimene, praeguse seisuga on diabeet igal 10ndal inimesel [4]
  • Iga kolmas inimene võib saada südamehaiguse [5]
  • Iga neljandal inimesel diagnoositakse artriit ehk liigesepõletik [6]
  • Iga viies inimene võib saada autoimmuunhaiguse

See on sünge statistika! Olgugi, et Ameerika Ühendriigid kulutavad maailmas kõige rohkem tervishoiu peale (vaata allolevat tabelit), siis mis puudutab rahvastiku tervise kvaliteeti, on nad Maailma Terviseorganisatsiooni edetabelis 37. kohal. [7]

Jah, meile meeldib mõelda, et Ameerika Ühendriikides on asjalood hullemad, kuid see on siiski ülemaailmne probleem.

[Tabel võetud originaal artiklist The Commonwealth Fundi kodulehel]

PS! Maailma Terviseorganisatsiooni andmetel on Eestis kroonilise haigusega seotud enneaegse surma protsent küll tugevas langustrendis, kuid suurimateks murekohtadeks, nagu mujal maailmaski, on südamehaigused (51% ehk kõrgem, kui maailma keskmine) ning vähk (26% ehk natukene madalam, kui maailma keskmine). 

See tähendab, et Ameerika Ühendriikide ja maailma keskmisega võrreldes ei ole Eestis asjalood palju paremad. Vaata lähemalt siit.

See statistika võtab arvesse inimesi, kes elavad arenenud riikides, kus on olemas kvaliteetne tervishoiusüsteem, kuid mis veel hirmutavam, need numbrid sisaldavad ka lapsi.

Tervishoiutöötajad ja arstid põhjendavad rekordkõrget surmust erinevatesse haigustesse sellega, et inimesed lihtsalt elavad kauem kui kunagi varem. Selle argumendi puhul on tegemist pooltõega.

 

Haigused, mis ”kuulusid” ainult vanematele inimestele

Tänasel päeval diagnoositakse lastel reumatoidartriit, massiivne ülekaalulisus, II tüübi diabeet ja palju muidki kroonilisi haigusi, mida veel mõnda aega tagasi peeti ainult ning ainult vananeva populatsiooni haigusteks.

Lapsed, kes on sündinud aastal 2014 ja hiljem, on prognooside kohaselt esimene generatsioon ajaloos, kes ei ela oma vanematest kauem. [8]

Kas sa teadsid, et iga 59. laps, kes praegu sünnib, loetakse autismi spektrumisse? See tähendab enneolematut 30%-list tõusu viimase kahe aasta jooksul. Jah, sa lugesid õigesti! Aastal 1980 oli kõigest iga 2000. laps autismi spektrumis. [9]

Otseloomulikult saab diagnooside arvu massilise suurenemise vastuargmendina välja tuua selle, et aina rohkem õpetajaid, lapsevanemaid ja treenereid saavad teadlikuks autismi erinevate sümptomite kohta. Samas ei saa me kuidagimoodi õigustada sellist dramaatilist tõusu ainuüksi selle vastuargumendiga.

Üks, mis on kindel, kõiksugused terviseprobleemid on ajaloo suurimas tõusutrendis ja mitte keegi ei oska pakkuda ühtset ja kindlat seletust sellele olukorrale.

Mitte et teadlased ja arstid ei tahaks välja uurida selle olukorra tekkepõhjuseid, vaid sellele lihtsalt polegi selgepiirilist ja ühest vastust.

See on meie uus reaalsus!

 

Kuidas me üldse sellisesse olukorda sattusime?

Siis, kui teadlased soovivad laborirotile uurimustöö ja katsetuste eesmärgil tekitada vähi (või mõne ajuhaiguse), piisab neile ainult roti kokku viimisest mõne tuntud pestitsiidiga, millega inimesed toitu pritsivad. See pestitsiid põhjustab laborirotile vähi ning teadlased saavad läbi viia erinevaid eksperimente, et proovida seda haigust ravida.

Loe korra eelmist lõiku uuesti ja mõtle sellele. Kui ma seda esimest korda teada sain, siis jooksid mul külmavärinad üle keha.

Ma mõistan ja hindan seda tööd, mida teadlased on maailma ühe kõige salakavalama haiguse ravi leidmiseks teinud.

Kuid kas me ei peaks nüüd korra oma hobuseid hoidma ja uurima hoopis seda sama pestitsiidi, mis üldse sellele laborirotile vähi tekitab!?

Olgugi, et see ei ole väga teadatuntud fakt, siis maailma juhtivad terviseorganisatsioonid on tunnistanud, et 95% kõikidest vähijuhtumitest on seotud toitumise ja meid ümbritseva keskkonnaga. [10]

See sõna otses mõttes tähendab seda, et 95 vähijuhtumit 100st oleks võidud ära hoida. Teisisõnu, 95 vähijuhtumit 100st on meie endi tekitatud ja põhjustatud keskkonna poolt, kus me elame.

Nagu sa kohe näed, siis ma ei räägi praegu ainult vähist. Valdav enamus kõikidest terviseprobleemidest on seotud meie elustiiliga ja sellega, kuidas ”suhtleme” end ümbritseva keskkonnaga.

Isegi autoimmuunhaiguste puhul on väga vähe tegemist geneetlise probleemiga ja hoopis suurel määral soolestiku düsbioosi ehk mikrobioomi tasakaalutusega, mis on seotud vähemalt 90% kõikide autoimmuunhaigustega. [11]

 

Räpases maailmas navigeerimine

Nüüd, kui me teame, millise hooga erinevad füüsilised ja mentaalsed haigused tõusevad, on aeg rääkida sellest, miks see niimoodi on.

Enamus tänapäevastest kroonilistest haigustest (eriti diabeet ja vähk) on suuresti põhjustatud kaasaegse ühiskonna poolt. Teisisõnu, meie tänane olukord on ”ette valmistatud” viimase 60-70 aasta jooksul.

Miks on erinevad haigused plahvatuslikult kasvanud just viimaste aastakümnete jooksul? Mis on meie ühiskonnaga selle aja jooksul juhtunud?

Antud olukorras on näha selget korrelatsiooni riikide industraliseerumise ja inimkonna tervisekvaliteedi halvenemise vahel ning pole mingit kahtlustki, et selle käigus on toimunud drastilised muutused keskkonnaga.

Me teame, et see olukord on seotud industraliseerumise, reostuse ja üleüldise keskkonna toksilisusega, sest need haigused on kõige laiemalt levinud just arenenud riikides ning läbi terve elanikkonna.

See juhatab meid järelduseni, et tegemist on laialdase ja süstemaatilise keskkonnaprobleemiga, mis mõjutab meid kõiki!

Juba järgmises postituses toon välja kõige laiemalt levinud keskkonnamürgid, millega me igapäevaselt kokku puutume. Hea uudis on see, et meil on võimalik minimaliseerida või isegi eemaldada täielikult kokkupuuted nende kemikaalidega.

Parem veelgi, meil on võimalik eemaldada juba kuhjunud haigusi tekitavad mürgid enda kehast!

 

Vastus peitub teadlikkuses

Äärmiselt oluline on see, et me mõistaksime järgmisi punkte:

  • Kui mürgine maailm, kus me elame, tegelikult on
  • Kuidas need mürgid meie kehasse satuvad
  • Kust need kõige hullemad täpsemalt tulevad
  • Kuidas vähendada kokkupuudet nende toksiinidega
  • Kuidas puhastada raskemetalle ja teisi mürke enda kehast ja taastada vitaalne tervis

Ainult siis, kui sa mõistad antud ohtu ning teed vajalikud muudatused ja pingutused, saab magus võit olla sinu!

Sa kindlasti juba mõtled, millised need kõige laiemalt levinud ja mürgised toksiinid on ning kuidas need sinu kehasse satuvad!?

 

10 kõige mürgisemat toksiini

Nagu sa kohe näed, siis mõned kõige ohtlikumad mürgid maailmas on leidnud tee peaaegu kõikjale: joogivette, toiduainetesse, majapidamistarvetesse ning kõikvõimalikesse teistesse toodetesse, nagu konditsioneeri filtritesse, vaipkatetesse, juukselakkidesse jne. Samuti leidub neid õhus, mida sa igapäevaselt hingad, eriti siis, kui sa elad suurlinnas ning kindlasti siis, kui elad tööstuspiirkonna läheduses.

KÕIGEST LÄHEMALT JUBA SELLE SARJA JÄRGMISES POSTITUSES…

__________________________________________________________

VIITED:

[1] – https://www.aarda.org/news-information/statistics/

[2] – https://www.alzheimers-illinois.org/statistics.pdf

[3] – https://www.cancer.org/cancer/cancer-basics/lifetime-probability-of-developing-or-dying-from-cancer.html

[4] – https://www.cdc.gov/diabetes/pdfs/library/diabetesreportcard2014.pdf

[5] – https://www.cdc.gov/heartdisease/facts.htm

[6] – https://www.cdc.gov/arthritis/data_statistics/arthritis-related-stats.htm

[7] – https://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMp0910064#t=article

[8] – https://www.bbc.com/news/magazine-28191865

[9] – https://www.cdc.gov/ncbddd/autism/data.html

[10] – https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2515569/

[11] – https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4036413/

[12] – https://www.commonwealthfund.org/publications/issue-briefs/2015/oct/us-health-care-global-perspective

[13] – http://www.who.int/nmh/countries/est_en.pdf?ua=1

[14] – ”The Rain Barrel Effect” – Dr. Stephen Cabral

7 TUGEVA TERVISE ALUSTALA

Õpi, kuidas hoolitseda oma tervise ja immuunsuse eest. Jäta oma kontakt ning ma saadan sulle juhendi.