8 meelt avardavat raamatut, mida sa lihtsalt pead lugema

Üks minu lemmikumaid viise enese täiustamiseks, uute teadmiste ammutamiseks ning meele avardamiseks on lugemine. Olen endale pannud eesmärgi: lugeda vähemalt 2 raamatut kuus ja kuni siiamaani olen sellest ka kinni pidanud.

Järgnevalt soovin sinuga jagada kaheksat raamatut, mis on minule väga suurt mõju avaldanud ja elus edasi viinud. Siit listist võid leida töid väga erinevatel teemadel nagu tervis, filosoofia, haridus, armastus, maskuliinsus, finantsid ning kvantfüüsika.

Otseloomulikult võiks see list koosneda ka kümnest või isegi kaheteistkümnest kirjatükist, kuid otsustasin valida just need kaheksa, minu jaoks sügavaima tähendusega teost.


#1 – The Code of the Extraordinary Mind – Vishen Lakhiani


Vishen Lakhiani on pesuehtne ”isetehtud-mees” – edukas ettevõtja, tunnustatud kõneleja ja visionäär, filantroop, investor ja pioneer. Ta on mees, kelle loodud ettevõtte, nimega Mindvalley, missiooniks on täielikult revolutsioneerida praegune konventsionaalne haridussüsteem.

Mindvalley eesmärk on õpetada inimestele neid asju, mida koolis ”unustatakse” sulle õpetada ehk seda, mida meil tegelikult elus vaja läheb. 

Vishenit seob Eestiga rohkem, kui esmapilgul tundub: Malaisiast pärit, kuid pikalt Ameerika Ühendriikides elanud mehel on Eesti naine ja kaks last, kelle emakeeleks on eesti keel.

Visheni ettevõtte, maailma kiireimini areneva ja rohkem kui kolme miljoni kasutajaga õpikeskkonda opereeriva Mindvalley uus harukontor avatakse just siin, ”Euroopa Silicon Valleys” ehk Tallinnas.

”Erakordse elu kood” on raamat, mis paneb sind küsitlema kõike, mida sa arvasid enda elu kohta teadvat. See raamat aitab sul luua uued, just sulle sobivad mängureeglid ning juhendab sind mitte pimesi aksepteerima põlvest-põlve edasi antavaid ”mõttetuid reegleid”, mida Vishen kutsub kui ”Brules” ehk bullshit rules.

Kas me peatume vahest, et küsitleda neid ühiskonna poolt normaalseks peetavaid tavasid? Miks on nii, et enamus meist võtab pimesi üle reeglid, sest niimoodi on lihtsalt kombeks? Need on üldiselt sinu pere, haridussüsteemi või ühiskonna poolt edasi antavad arusaamad armastuse, raha või selle kohta, kuidas elu peaks toimima.

Enamus nendest reeglitest on tihedalt seotud sellega, mida peetakse heaks või halvaks, ühiskonna poolt aksepteeritavaks või eemale tõugatavaks. Selleks, et olla edukas, peab sul kindlasti olema kooli diplom, abielu peaks toimuma inimeste vahel, kes on samast rassist või religioonist, kui sul on liiga lõbus, siis see tähendab ilmselt seda, et sa ei tee piisavalt tööd – need on ainult mõned näited nendest jaburatest reeglitest.

Me elame maailmas, mis areneb eksponentsiaalse ehk aina kiireneva tempoga. Ainuüksi aastatel 2016-2022 areneb maailm sama palju, kui kogu 20. sajandiga kokku. Iga 5-7 aasta tagant kaob vajadus ühe oskuse järele, mida haridussüsteem hetkel õpetab. 

10 aasta pärast teevad robotid 50% nendest töödest, mida hetkel teeb inimene. 15 aasta pärast ei soovi sa enam, et sind opereeriks inimene. See raamat on sulle, kui sulle meeldib areng ja muutused ning sa ei kohku, kui loed midagi, mis on totaalselt vastuolus sellega, mida sa hetkel usud.

Vishenist sai eelmisel aastal väga lühikese aja jooksul üks minu vaieldamatult lemmik autor ja kõneleja, keda pean enda mentoriks.

Umbes 8 kuu jooksul liikusin ma faasist, kus lugesin tema raamatut, vaatasin tema videosi ja integreerisin oma ellu tema õpetusi selleni, et kohtusin temaga mõned nädalad tagasi silmast-silma paaril korral siin samas, Tallinnas.

Pärast seda võin kindlalt öelda, et ta on inimene, kelle teod on kooskõlas tema jutu ja ideedega. Mindvalley on minu jaoks üks tähtsaima missiooniga, inimkonna hüvanguks opereeriv ettevõte ja just sellepärast on Visheni raamat minu kõige esimene soovitus selles listis. See on saadaval nii inglise kui ka eesti keeles.


#2 – The Biohacker’s Guide to Upgraded Energy & Focus – Anthony DiClementi


Anthony DiClementi on treener, autor ja biohacker (tervisekodeerija), kes leidis enda kutsumuse oma kõige hullemast õudusunenäost – olles tõsiselt hädas enda tervisega, töötas ta välja erinevad ebakonventsionaalsed meetodid, kuidas viia oma tervis uuele tasemele.

Tänaseks on Anthonyst saanud mees, kes juhendab ”Fortune 500” ettevõtete omanike, sportlasi, lauljaid ja näitlejaid. Tema lõputu informatsioon inimese keerulisest bioloogiast viib su teadmised täiesti teisele tasemele.

See 500-leheküljeline juhend annab sulle kõik, et viia oma tervis, energia ja produktiivsus absoluutsesse tippu. Raamatust on sul võimalik leida nõuandeid toitumise, liikumise, stressi ohjamise, une, toidulisandite ning harjumuste ja mõtteviiside kohta.

Praktilisi näpunäiteid, kuidas ära tunda erinevad terviseprobleemid ja mida nende parandamiseks või ennetamiseks ette võtta. Kui sa tunned tervise edendamise vastu samasugust tõmmet nagu mina, sulle meeldib asjadega väga sügavale minna ja uus ning põnev info on sinu teema, siis see on raamat, mis peaks 100% sinu listi kuuluma. Täielik maasikas!

Anthony on minu coach ja juhendaja ning olles nüüdseks 9 kuud temaga koostööd teinud, saan julgelt öelda, et ta sõna otses mõttes lõputu teadmistepagas tervise valdkonnas jätab mind vahest endiselt sõnatuks.

Anthony on kindlasti üks minu suurimaid suunajaid ja mees, tänu kellele olen ma ”ühe-mehe-armeena” siiamaani Ekviliibriumi brändi ehitanud ja kasvatanud.

Ma alustasin Anthonyga koostööd sellepärast, et saada vastuseid ja praktilisi nõuandeid enda väljakutsete kohta, kuid see kasvas suuremaks ning selle vajaliku info levitamisest sai minu missioon ja eesmärk.

Just sellepärast lõin Ekvliibriumi, kui kogukonna, mis aitab inimestel saavutada tasakaalu eelkõige seeläbi, et me saaksime end harida nende teemade kohta, milleks me tegelikult võimelised oleme.

Ma soovin tähelepanu juhtida nendele aspektidele, mida pole ”menüüs”, asjadele mis asuvad väljaspool konventsionaalset teaberuumi.


#3 – Breaking the Habit of Being Yourself – Dr. Joe Dispenza


Joe Dispenza on hariduselt biokeemik ja neuroteadlane, kes pärast lõpetamist on end täiendanud veel ka rakubioloogia, mälestuste moodustumise ning ajukeemia ja funktsioonide alal.

Sa ei ole oma geenide poolt hukule määratud ja loodud olema ainult ühte viisi kogu oma ülejäänud elu. Sul on täielik õigus ja võimalus valida endale just see reaalsus, mida soovid kogeda – unustada vanad käitumismustrid ja ”installida” uued ning paremad. 

”Kuidas vabaneda harjumusest jääda iseendaks” on raamat, mis kombineerib kvantfüüsika, neuroteaduse, ajukeemia, bioloogia ja geneetika ning näitab sulle, milleks sa tegelikult võimeline oled.

Seda raamatut lugedes sa mitte ainult ei saa vajalike teadmisi, et muuta ükskõik mida enda elus, vaid ka täieliku samm-sammulise juhendi, kuidas neid teadmisi enda igapäeva ellu integreerida.

Kindlasti oled kuulnud külgetõmbeseadusest (Law of Attraction). Kui enamus raamatuid ja õpetlasi kõneleb sellel teemal spirituaalsest ja isegi esoteerilisest aspektist lähtudes, siis Joe Dispenza seletab seda läbi kvantfüüsika.

Ta ühendab sinu jaoks spirituaalsuse ning teaduse. Tänaseks on teada, et aatomimudel, kus kõik elektronid tiirlevad ümber tuuma, ei pea paika. Uus lähenemine on kindlaks teinud, et sellel hetkel, kui on olemas vaatleja ehk inimene, kes vaatleb, siis tekib elektron just sinna kohta, mida see vaatleja vaatleb.

Seega on kõik elektronid ja osakesed eelkõige energia ning alles siis, kui on keegi, kes neid vaatleb, need materjaliseeruvad. Enne seda ekisteerivad need osakesed lihtsalt puhta potentsiaalina. Kvantfüüsikas kutsutakse seda vaatleja efektiks

Seda sama mudelit kasutades, näitab Joe Dispenza sulle, kuidas kõik sinu unistused (uus auto, unistuste kaaslane, kõrgem palk jne) eksisteerivad kvantväljal selle sama potentsiaalina – need ootavad lihtsalt vaatlejat (sind), et saaksid siis sinu ellu materjaliseeruda.

Selle meistriteose näol on tegemist minu jaoks kõige parema raamatuga, mida ma kunagi lugenud olen. See naelutas mind igaks õhtuks tundideks diivanile ja raamatu lõpus olevaid praktilisi harjutusi teen ma siiamaani peaaegu igapäevaselt. Raamat on küll hetkel kahjuks eesti keelsena läbi müüdud, kuid inglise keeles täiesti saadaval.


#4 – Money: Master The Game – Tony Robbins


Anthony Robbinsi näol on tegemist praeguse hetke number üks elu- ja äristrateegi, maailma nõutuima kõneleja ja eduteaduse pioneeriga. Tony ütleb, et kui on üks asi, mida ta maailmas vihkab, siis on see tema kutsumine motivatsioonikõnelejaks või guruks.

Tema enda sõnul on ta ”miks-mees” (Why-guy), kelle liikumapanevaks jõuks on küsimus: miks me teeme seda, mida me teeme? 

Oma materjaliga on ta puudutanud 50 miljonit inimest, sajast erinevast riigist ning ta on olnud otsene juhendaja sellistele nimedele nagu Bill Clinton, Printsess Diana, Mihhail Gorbatšov, Serena Williams, Andre Aggassi, Pitbull, Usher, bändid Aeorsmith ja Green Day ning Golden State Warriorsi korvpalli meeskond, kui nimetada vaid mõned. Tema 33 eraomandis olevat ettevõtet teevad aastas kombineeritult 5 miljardit dollarit käivet.

”Raha. valitse mängu” peateemaks on see, kuidas kindlustada endale ning oma perele majanduslik sõltumatus. Tänu sellele, et Tonyl on elu jooksul tekkinud niivõrd head kontaktid, on see raamat kokku pandud pärast aastate pikkust uurimustööd ja lugematuid intervjuusid 50 maailma kõige rikkaimate ja edukaimate finantsekspertidega nagu Ray Dalio, Paul Tudor Jones, Warren Buffett ja teised.

Tony pidas enne selle raamatu välja andmist kirjutamisest 20 aastat pausi, kuid naases teemaga, mis on oluline absoluutselt kõigi jaoks. Raamat aitab sul aru saada, kuidas rahamudel töötab, mis asi üldse on investeerimine ja kuidas teha seda võimalikult väikese riskiga.

See peaaegu 700-leheküljeline juhend aitab sind siis, kui soovid investeerida ja aru saada traditsioonilistest varaklassidest nagu aktsiad, väärtpaberid ja kinnisvara, kuid soovi korral saad seda lähenemist ja psühholoogiat integreerida ka uuel, jõuliselt peavoolu siseneval krüptoraha turul.

Tony Robbins oli kõige esimene autor, kelle materjalidesse ma kaevusin umbes 5 aastat tagasi, kui enesearengu teekonda alustasin. Olen lugenud kolme tema raamatut, kuulanud audioprogramme, läbinud tema veebikoolitusi ja osa saanud ka 10 tuhande inimesega neljapäevasest ”Unleash The Power Within” seminarist eelmise aasta aprillis Londonis.

Pärast seda kõike võin öelda, et tegemist on inimesega ”teiselt planeedilt”, kes teab inimpsühholoogiast rohkem, kui keegi teine. Kui sa ei ole tema materjalidega tutvunud, siis siin kohal saan sulle ainult soojad soovitused anda.

Antud raamat on kindlasti sulle, kui su praegune suurim eesmärk on järgmine samm teha just finantsvaldkonnas. Juhul kui finantseesmärgid ei ole sinu jaoks hetkel kõige olulisemad, siis soovitan haarata mõne teise tema raamatu.


#5 – The Mastery of Love – Don Miguel Ruiz


Don Miguel Ruiz on ülemaailmselt tuntud spirituaalne õpetlane, edukas kirjanik ja ”Tolteekide Tarkus” seeriaraamatute autor. Raamatuid on müüdud kümneid miljoneid eksemplare ja tõlgitud rohkem kui 40 erinevasse keelde.

Don Miguel Ruiz sündis Mehhiko maapiirkonnas ravitsejate peres, kus teda kasvatasid tervendajast (curandera) ema ja šamaanist (nagual) vanaisa. Perekond ootas, et Miguelist saab tolteekide sajanditevanuse tervendamisõpetuse ja esoteerilise tarkuse edasikandja. Migueli aga ahvatles moodne elu. Ta asus õppima meditsiini ja omandas kirurgi kutse.

Tuhanded aastad tagasi teati tolteeke üle Mehhiko, kui ”teadmistega mehi ja naisi”. Antropoloogid on tolteekidest kõnelenud, kui rassist või rahvusest, kuid tegelikult olid tolteegid kunstnikud ja teadlased, kes moodustasid ringkonna, et avastada ja säilitada iidseid spirituaalseid praktikaid ja teadmisi.

”The Mastery Of Love” on raamat, mis lahkab meie hirmul põhinevaid uskumisi ja eeldusi, mis kahjustavad armastust ja viivad suhetes mõttetu draama ja kannatusteni. Õnn saab tulla ainult meie seest ning see on enesearmastuse tulem.

Kui sa oled teadlik sellest, et mitte keegi teine ei saa sind õnnelikuks teha ja õnn on sinu enese kätes, siis see juhatab sind tõelise tolteekide meisterlikkuseni – armastuse meisterlikkuseni. 

Olles lugenud mitmeid sarnasel teemal kirjutatud raamatuid sain esimeste lehtede järgi aru, et selle puhul on tegemist millegi teistsugusega.

Võib-olla oli asi selles, et vahest peabki sama teemat mitme erineva nurga alt lugema ja kuulama, et saaks nii öelda punktid omavahel ühendada, kuid Don Migueli voolav stiil ja lihtsad elulised näiteid teevad selle raamatu lugemise tõeliselt nauditavaks.

Igast leheküljest õhkab siirust ja autentsust ning just sellepärast on see raamat siin listis ja võin öelda, et tegemist oli minu jaoks ühe meeldivaima lugemiskogemusega.

Tolteek on Armastuse kunstnik,
Hinge kunstnik,
see, kes loob midagi iga hetk, iga sekund,
loob kõige ilusama kunsti – Unistamise kunsti.

Elu ei ole muud, kui unelm,
ja kuna meie oleme kunstnikud,
siis me saame luua oma elu läbi Armastuse,
ja meie unelmast saab tõeline kunstiteos.


#6 – Jutuajamised Jumalaga – Neale Donald Walsch


Neale Donald Walsch on moodsa ajastu spirituaalne sõnumitooja, kelle sõnad puudutavad inimesi täiesti omalaadsel viisil. Tänu varajasele huvile religiooni vastu ja tugevale tõmbele spirituaalsuse poole on Neale enamuse oma elust veetnud spirituaalset tähendust otsides.

Ta on kirjutanud 29 erinevat raamatut, mida on tõlgitud 37 erinevasse keelde ning mis on puudutanud kümneid miljoneid inimesi. Religioossed inimesed peavad teda jumalateotajaks, sest tema sõnum on vastuoluline.

Kui sa oled minu tegemisi jälginud, siis oled ilmselt kursis, et minu jaoks ei ole mitte midagi lahedamat, kui õpetused, teadmised ja informatsioon, mis on ebakonventsionaalne – erinev sellest, mida ühiskonnas tavaks ja ”normaalseks” peetakse.

Ma ei oleks muidu lugenud mitte ühtegi raamatut, milles on sees sõna ”jumal”, kuid see siin on erinev, ma luban sulle! Neale defineerib jumala tähenduse täielikult ümber – tema isiklik viha ja segadus viisid epifaaniani, mil ta leidis vastused oma raskeimatele küsimustele.

Seda raamatut lugedes pead olema valmis hoidma avatud meelt ning mõistma seda, et religiooni ja spirituaalsuse vahel ei ole võrdusmärki. Spirituaalsus kasvab välja sinu enda seest, see on hinge suurim soov.

Jämedalt öeldes on religioon see, mida meile õpetatakse, kuid spirituaalsus see, mida sa koged. Ma ei hakka asja ilustama, Neale väidab, et tal oli Jumalaga dialoog, mil tal oli võimalus esitada talle kõik need küsimused, mis meid kõiki painavad ning sellest on ta kirjutanud kolmeosalise ”Jutuajamised Jumalaga” raamatuteseeria.

#7 – Head Strong – Dave Asprey


Dave Asprey on Silicon Valley investor, ettevõtja, kahekordne New York Times’i bestselleri autor ja tervisebrändi Bulletproof asutaja. Sa oled mind ilmselt mitmel korral näinud rääkimas biohackingust (tervisekodeerimisest) ja kindlasti oled selle mõistega ka mingil määral kursis.

Tervisekodeerimine on end ümbritseva keskkonna muutmine seest väljapoole, saavutades täieliku kontrolli iseenese bioloogia üle – kasutades enda keha, kui personaalset laboratooriumi ning leides neid nippe, mis toimivad sinu hüvanguks. Biohäkkimine on Super Inimeseks saamise kunst ja teadus.

Olgugi, et enne Dave’i oli kindlasti inimesi, kes tegelesid sarnaste teemadega, siiski oli ta esimene inimene, kes ”leiutas” sõna ”biohacking” ning andis sellele ka sisu. Dave on üleüldse selline mees, kellele meeldib paljudes asjades esimene olla – ta oli samuti esimene inimene, kes müüs midagi eBays.

Tema missioon sai alguse umbes 20 aastat tagasi, kui ta oli hirmsasti hädas iseenese tervisega. Ta oli tugevalt ülekaaluline, kuid populaarsed soovitused (teha palju-palju trenni) ei aidanud, pigem tegid asja veel hullemaks.

Sellel hetkel, kui Dave suutis oma kodu jõusaalis absoluutselt kõikide masinatega maksimumraskusega trenni teha, kangi asemel surudes rinnalt üles oma sõpru ja saades arstidelt uudiseid, et ta on paari aasta jooksul saamas kas insulti, infarkti või mõlemat, otsustas ta asja üle kontrolli haarata.

Silicon Valley tipp arvutiinsenerina otsustas Dave, et kui arvutit on võimalik häkkida, siis on sama võimalik teha ka meie keha ja meelega. Täna 25 aastat ja 1 miljonit dollarit hiljem on Dave oma eluga täiesti teisel tasemel.

Ta on ülipopulaarse Bulletproof kohvi looja, maailma kuulatuima tervise taskuhäälingu ”Bulletproof Radio” omanik ja juht ning eeskuju ja mentor miljonitele inimestele. 44-aastasena on tema tervisenäitajaid paremad, kui keskmisel 25 aastasel ning üks tema suurimatest eesmärkidest on elada minimaalselt 180-aastaseks.

Tervisekodeerimine moodustab suure osa sellest, mida mina igapäevaselt teen ning samuti on see suur osa Ekviliibriumist. ”Head Strong” on raamat, mis on olnud mulle väga suureks inspiratsiooniks ja teenäitajaks sellel teekonnal.

See on terviklik juhend tugevama, tervema ja tasakaalukama tuleviku poole, sisaldades nii teoreetilisi kui ka praktilisi näpunäiteid kõige selle kohta, mida saame ette võtta, et elada energilisemat elu ja olla tõeliselt kuulikindel.

Absoluutselt kõik otsused, mida me igapäevaselt teeme, alustades toiduvalikutest ning lõpetades sellega, milline valgus on meie kodudes, määrab selle, kuidas me end tunneme.

Dave’i elutöö on mitkondrite ehk meie keha patareide toimimise uurimine ja efektiivsemaks muutmine, sest just mitokondrid on need väikesed bakterid, kes tegelikult meie eest otsuseid vastu võtavad. 

Järgmise kümne aasta jooksul õpib inimkond eluiga pikendama minimaalselt 30 aasta võrra ja oma mitokondrite eest hoolitsemine on selle juures võtmeteguriks.

”Sa ei ole määratud elama selle keha ja mõistusega, millega sa sündisid. Sul on võime saavutada täielik kontroll iseenese bioloogia üle ning mõista, mis sobib just nimelt Sulle.” – Dave Asprey


#8 – The Mask of Masculinity – Lewis Howes


Lewis Howes on endine professionaalne Ameerika jalgpallur, praegune Ameerika Ühendriikide käsipallikoondislane, New York Times’i bestselleri autor ja ettevõtja.

Ta on maailma ühe allalaetuima taskuhäälingu ”The School of Greatness” looja ja juht, kuid asjad ei ole tema jaoks alati nii roosilised olnud.

Lewis kasvas üles harrastades peaaegu kõiki erinevaid spordialasid, millele tal ligipääs oli ning pärast karjääri lõpetavat vigastust jõudis reaalsus tema jaoks kohale – kogu ta identiteet baseerus võltsidel uskumustel sellest, mida maskuliinsus tegelikult tähendab.

Need olid ohtlikud ja valed treeneritelt ja meeskonnakaaslastelt kuuldud ideed ja meediast õpitud stereotüübid. Nagu paljud mehed, kasvas Lewis üles vihase, impulsiivse ja pettununa, ajades pidevalt taga erinevad asju, sest mitte millestki polnud küllalt.

Jaapanlased ütlevad, et inimesel on kolm nägu: üks on see, mida me presenteerime maailmale. Teist näitame me oma lähimatele sõpradele ja perekonnale. Kolmandat nägu ei näita me aga mitte kellelegi ja just see on meie kõige tõelisem peegeldus.

”The Mask of Masculinity” on erakordselt informatiivne ja kõnetav raamat, mis lahkab hetkel ühiskonnas üliolulist probleemi. Meil kõigil on maskid – minul on mask, sinul on mask – küsimus ei olegi selles, kas me kanname mingeid maske, vaid kuidas need maskid meid ja meid ümbritsevaid inimesi mõjutavad.

Kas oleme need ette tõmmanud selle jaoks, et millegi eest põgeneda, mõnda tühimikku enda sees kompenseerida või varjata? Tugevalt tema elu seganud ”agressiivse” ja ”sportlase” maskiga üles kasvanud Lewis arutleb selles raamatus kaheksat põhilist maski, mida mehed tema arvates tänapäeval kannavad.

”Materjaalne” mask – mees, kes on sisimas tühi, kuid püüab seda tühimikku materjaalsete asjadega täita. Ülim haavatavus, mida me varjame kas pidevalt teisi lõbustava ”Jokkeri” maski või mitte kunagi ühtegi emotsiooni välja näitava ”Stoiku” maski taha.

Enesehävitamine ja draama, mille toovad meile kaasa ”Võitmatu” ja ”Agressiivsuse” maski kandmine. Mehed, kes võtavad ulmelisi riske ning ei suuda taanduda võitlemisest enne, kui on hilja.

”Seksuaalsuse” maski kannavad need, kelle eneseväärtus on tihedalt seotud sellega, mitu naist neil õnnestub vallutada.

See on põnev lugemine sulle, mees, kui sinu eesmärk on end täiendada, arendada ja paremaks inimeseks kasvada. 

See on informatiivne lugemine sulle, naine, kui sinu eesmärk on end ümbritsevaid mehi paremini mõista ning aidata.


Kokkuvõte

Need siin olid minu lemmik raamatud, mida mul on olnud hea meel viimase poole aasta jooksul nautida. Kõiki raamatuid on sul võimalik ise kas internetist või raamatupoodidest otsida, kuid nagu sa juba ilmselt ka märkasid, siis olen teksti sees ära linkinud ka otseviited (samuti on sul võimalik klikkida pildile ning see juhatab sind mugavalt õigesse kohta).

Loodetavasti leiad siit enda jaoks palju kasulikku informatsiooni. Hea meelega loeksin, millised on olnud sinu jaoks seni kõige põnevamad raamatud, mida oled lugenud ja mida teistelegi soovitad – jäta vastused kommentaaridesse. Lõpetuseks soovin ära märkida: ainult teooriast on vähe, õpitud teadmised tuleb panna ka reaalselt praktikasse ning alles siis on sul võimalik näha soovitud tulemusi.

Tunnistan, olen ise selle sama asjaga hetkel pikalt kimpus olnud – mulle lihtsalt nii väga meeldivad uued teadmised. Samas teadvustan endale, et mitte ükski gluteeni- ja laktoosivaba eine, joogatund, enesearenguraamat, roheline smuuti või meditatsioonisessioon ei aita meil hirmudest üle saada ning oma elu järgmisele tasemele viia, kui me ei pane asju praktikasse ning ei ole valmis töötama oma emotsioonidega.

7 TUGEVA TERVISE ALUSTALA

Õpi, kuidas hoolitseda oma tervise ja immuunsuse eest. Jäta oma kontakt ning ma saadan sulle juhendi.