”Vihmaveetünni efekt” ehk miks me TEGELIKULT krooniliselt haiged ja väsinud oleme

AUTORI MÄRKUS! Ma tõesti soovin, et võimalikult palju inimesi saaksid teada põhjustest, miks nad tegelikult haiged ja krooniliselt väsinud on. Sellepärast otsustasin kirjutada sellel teemal neljaosalise sisutiheda ja faktipõhise postituse. 

Ma tean, et ühte mahukat artiklit lugeda on väga keeruline ning just sel põhjusel jaotan selle neljaks lühemaks postituseks, et sul oleks võimalik seda infot rahulikult seedida.

Ma siiralt soovitan sul seda postitustesarja lugeda, et sa saaksid tõsta oma teadlikkust järgnevatel teemadel:

OSA I – Meie maailma ja inimtervise hetkeolukord (kui sa ei ole esimest osa lugenud, siis soovitan alustada sellest)

OSA II – 10 enamlevinud keskkonnamürki, mis on leidnud tee sinu igapäevaellu (kui sa ei ole teist osa lugenud, siis soovitan peale esimese osa lugemist läbi lugeda ka teine osa)

OSA III – ”Vihmaveetünni efekt” ehk miks me TEGELIKULT krooniliselt haiged ja väsinud oleme 

OSA IV – Teekond Ekviliibriumini ehk kuidas tühjendada enda ”vihmaveetünn”

PS! Kui sa võtad vaevaks lugeda kõiki selle sarja postitusi, siis ma ei soovi, et sa kaotaksid lootuse või tunneksid end ülekoormatuna. Ma ei kirjuta antud teemal, et kedagi hirmutada, vastupidi, ma soovin harida ja teadlikkust tõsta. 

Pea meeles, meil on võimalik ennast ja meid ümbritsevaid inimesi kaitsta ainult ja ainult juhul, kui oleme informeeritud!

____________________________________________________________________________

”Vihmaveetünni efekt” ehk miks me TEGELIKULT krooniliselt haiged ja väsinud oleme!?

Meie kõigi kehadel on ülemine limiit ehk piirmäär, kui palju need kannatavad, enne kui järgi annavad. Seda olukorda tuntakse, kui ”keha absoluutset koormat” (inglise keeles: total body burden ; total toxic load). [1]

Täiesti tavaliste igapäevaste ainevahetuslike protsesside käigus kuhjuvad meie kehasse nende käigus tekkinud jäätmed.

Iga kord kui sööme või keha toodab energiat, eraldavad meie rakud ja seedesüsteem nende tegevuste käigus kõrvalprodukte – just samuti nagu eraldub kaminas põlevatest puudest suitsu – nii on kõikide süsteemidega meie kehas.

Kuid selleks, et tervena püsida, tuleb kõik need jäätmed väljutada – see on meie keha üks peamisi ülesandeid!

Eelmises artiklis tutvustasin sulle kümmet enamlevinud keskkonnamürki, mis on leidnud tee sinu igapäevaellu.

Kõige suurem murekoht on see, et meie keha lihtsalt ei ole loodud ega ka õigesti varustatud, et filtreerida ja väljutada värviaure, sünteetilisi lõhnu, plastikut ning teisi inimeste poolt loodud kemikaale.

Meie maksa ülesanne on pidevalt verd puhastada ning toksiine väljutada ning sellel protsessil on kaks erinevat ”rada”: [2]

(Pilt võetud Dr. Stephen Cabrali kodulehelt)

Esimest ”rada” (inglise keeles: I pathway) kasutades proovib maks kehasse sattunud mürki muuta millekski, mis võiks tunduda ülemäärase mineraalaine või vitamiinina ning sellisel viisil oleks võimalik seda kehast väljutada.

Juhul kui maks seda ei suuda, liigutab see toksiinid ”järgmisele rajale”. Ülekantud tähenduses võib öelda, et ta annab selle oma ”sõbrale” ning küsib: ”Mina sellega hakkama ei saa, äkki sina saad!?”

Teist ”rada” (inglise keeles: II pathway) kasutades proovib maks sellest toksiinist veelkord lahti saada (muutes selle veeslahustuvaks jäätmeks), aga kui see ei õnnestu, transporditakse toksiin keha rasvkudedesse, kuhu see ladestub.

See on keha üks tähtsamaid ülesandeid, sest sellisel viisil kaitseb see meie organeid ning kõige turvalisem koht erinevaid mürke ladustada on organitest võimalikult kaugel ehk rasvkoes.

Probleem on selles, et ühel hetkel jõuame aga piirini millest postituse alguses rääkisin. See milline kellegi ülemine valulävi on, sõltub vanusest, geenidest, soolestiku mikrobioomi tervisest ja paljudest teistestki elustiiliga seotud faktoritest.

 

”Vihmaveetünni efekt” puust ja punaseks

Ma olen kindel, et see millest sa kohe lugema hakkad on sinu jaoks intrigeeriv. Sa ei ole kuulnud sellest kontseptsioonist rääkimas oma arsti, mõnda terviseeksperti ega ilmselt ka mitte kedagi teist.

Selleks, et ma saaksin selle kontseptsiooni sulle võimalikult lihtsaks teha, kasutan analoogina vihmaveetünni. Olgu siinkohal öeldud, et nimetatud analoog ei ole minu välja mõeldud, ma lihtsalt kasutan seda, et antud kontseptsiooni kergemini edastada.

”Vihmaveetünni efekt” kirjeldab kõnekalt olukorda, miks me TEGELIKULT haigeks jääme, kaalus juurde võtame ning end krooniliselt väsinuna tunneme.

Ma luban, et hetkel, kui oled selle artikli lugemise lõpetanud, mõistad sa rohkem oma tervist ja saad lõpuks ometi hakata tervenema.

Järgnev kontseptsioon on vastus, mida oled juba pikemat aega otsinud. See seletab lahti kõik need ”müstilised haigused”, kus vereanalüüsid on justkui korras, kuid sa ei tunne end sellegipoolest hästi.

Iga kord, kui vihma sajab, on vihmaveetünni eesmärk koguda äravoolust tünni langevat vihmavett. Tavaliselt ei panegi keegi enne tähele, et vihmaveetünn täis hakkab saama, kui see ühel hetkel üle ääre voolab.

Just siis tulebki tünni tühjendada, sest vastasel juhul ujutab see üle kogu sinu aia ja terrassi ning ei täida enam enda algset eesmärki.

Täpselt sama kehtib ka meie tervisega. Pikkamööda kogunevad kõik eelmises artiklis mainitud inimeste poolt loodud ning naturaalselt keskkonnas esinevad kemikaalid ja toksiinid, millest keha peab lahti saama, meie organismi.

Selle puhastusprotsessi tarbeks läheb vaja energiat, õigeid toitaineid, puhkust ning hästi toimivat maksa. Seni kuni kõik need punktid on täidetud, saab meie keha selle tegevusega valutult hakkama ning säilitab tasakaalu.

Probleem on selles, et aastad mööduvad ja meie kehasse kogunevad aina suuremal hulgal erinevad toksiinid ning ühel hetkel ei tule see enam puhastusega toime. Siis hakkab meie ”vihmaveetünn” täituma kiiremini, kuid ka seda ei pruugi me kohe tähele panna.

Kõige sagedamini juhtub nii, et välised sümptomid ei esinegi enne, kui su ”vihmaveetünn” juba üle ääre ajab. Kui sa just ei tee õigeid laborianalüüse, siis ei ole sul õrna aimugi, et su keha absoluutne koorem hakkab täis saama.

See on hetk, millal võid hakata kannatama väliste sümptomite käes nagu valu, nahaprobleemid, peavalud, väsimus, põletik, kaalutõus ja muud tervisehädad, mis viitavad vitaalsuse kadumisele.

Võib juhtuda, et saad sel hetkel isegi mõne diagnoosi nagu kõrgvererõhktõbi, autoimmuunhaigus, kroonilise väsimuse sündroom, allergiad, astma, Alzhemier, Parkinson või mõni muu terviseprobleem.

Nende probleemide vastu kirjutatakse tavaliselt välja retseptiravim, mis surub alla sümptomid, aga ei paranda tegelikku juurpõhjust.

Antud olukord ei parane enne, kui mõistame kollektiivselt, et sümptomid ei ole mitte kunagi haigus ise. Sümptomid on meie keha appikarje ja paaniline püüdlus end uuesti tasakaalu viia. Su keha on intelligentsem, kui sa eales arvatagi oskad. See teab, mis talle tervenemiseks tegelikult vaja on – selle nimi on homöostaas!

Homöostaas tähendab bioloogias organismi parameetrite hoidmist teatud piiratud vahemikus. Enamik kehalisi haigusi põhjustab suuremaid või väiksemaid nihkeid organismi homöostaasis. Kui organism on võimeline homöostaasi taastama, suudab ta haigustest paraneda ilma kõrvalise sekkumiseta. [3]

Teisisõnu, su keha teab kogu aeg, milline peab olema selle temperatuur, ph-tase, kaal jne. ning just seda sama ekviliibriumit ehk tasakaalu otsib su keha 24 tundi päevas, 7 päeva nädalas, 365 päeva aastas.

 

Sa ei ole sinule diagnoositud haigus

Otseloomulikult kogub ääreni täis vihmaveetünn vihmavett muudkui edasi, aga seda selle arvelt, et ülemäärane vihmavesi voolab pidevalt üle ääre. See jätkub seni, kuni omanik seda märkab ning tünni tühjendab.

Täpselt sama olukord kehtib ka meie kehade puhul ning õnneks on meil võimalik enda ”vihmaveetünnii” samuti tühjendada ja vähendada selle koormat.

 

Krooniliste haiguste tekkimine puust ja punaseks

Mitte ükski krooniline haigus ei teki üleöö, see on järkjärguline keha kaitsemehhanismide kurnamine, mis ühel hetkel sillutab teed kehva tervise ja krooniliste terviseprobleemideni.

Inimeste haigus on keha väljendus, mis tuleneb organismi sisemisest talakaalutusest, või toksiinide ülekoormusest, millest keha püüab meeleheitlikult vabaneda, et sälitada homöostaas ehk tasakaal.

Igal inimesel on erinev geneetiline eelsoodumus, millistele terviseprobleemidele on nad vastuvõtlikumad olukorras, kus keha absoluutne toksiinide koorem kasvab liiga suureks. Mõne puhul on selleks vähk, teisel autoimmuunhaigused, kolmandal südame- ja veresoonkonnahaigused.

Mis on antud asja puhul äärmiselt huvitav on see, et kõik need haigused on TEGELIKULT täpselt samade organismi talitlushäirete erinevad väljendused. Me näeme neid kui erinevaid haigusi, kuid see pole tegelikult tõsi!

See on põhjus, miks haigussümptomid pole tegelikult mitte kunagi haigus ise. Enamus juhtudel on sümptomid sinu keha välised püüdlused ”laeva kurssi muuta”, et uuesti tasakaalu saavutada ning end tervendada.

Parimaks näiteks seda kontseptsiooni selgitama on palavik. Paljud inimesed arvavad, et haigeks jäädes peavad nad ilmtingimata palavikku alandama, kuid palavik ei ole kunagi haigus ise.

Palavik on sinu keha püüdlus kiirendada valgete vereliblede voolu ning tõsta kehatemperatuuri selleks, et see saaks naturaalselt tappa organismi sattunud viiruseid ja/või infektsioone.

Ainult sellisel juhul, kui palavik tõuseb liiga kõrgeks, peaksime proovima seda alandada!

Su keha teab väga hästi, mida see teeb ning see soovib aidata sul terveneda. Selles peitub põhjus, miks sümptomite alla surumine ei vii MITTE KUNAGI tervenemiseni. See lihtsalt ei saa juhtuda!

Seda lihtsal põhjusel, et kui sa ravid sümptomit, siis vaatad sa sihtmärgist totaalselt mööda, sest sümptom on keha reaktsioon haiguse TEGELIKULE juurpõhjusele.

 

Kuidas mahub ”vihmaveetünni efekt” sellesse valemisse?

Ma loodan, et sa hakkad vaikselt nägema seoseid, kuidas mitte ükski krooniline tervisemure ei teki üleöö, vaid tegemist on keha kaitsemehhanismide pikaaegse kurnamisega ning selle tõttu ei suuda see enam tasakaalu hoida.

Loe edasi, sest asi läheb veel põnevamaks! Lisaks kõigele eelnevale on väga huvitav asjaolu, et paljude seisundite puhul nagu autoimmunhaigused, psoriaas, alopeetsia (autoimmuune nahahaigus) jpt. on need avaldunud pärast emotsionaalselt rasket või traumeerivat sündmust, mida nimetatake ”päästikuks”.

See sündmus on tavaliselt midagi isiklikku ning tähendab inimeste jaoks väga palju ja üldiselt on sellest väga raske rääkida. See võib olla seotud suhetega, lahkuminekuga, lahutusega, lähedase surma või mõne muu väga stressirohke ajaga nende elus.

Parim viis sellest mõelda on nii, et inimese ”vihmaveetünn” oli juba täitumas ning ühel hetkel jäi see massiivse tormi kätte. See sama stressirohke tormine aeg elus täitis nende ”vihmaveetünni” ääreni.

 

Haiguse valla pääsemise kolm ”päästikut”

Tavaliselt manifesteeruvad erinevad haigused meie kehas pärast järgnevat sündmuste kaskaadi. Kui need kolm haiguse valla pääsemise ”päästikut” on aset leidnud, tunneme ja näeme meie keha sisemise ärrituse väliseid sümptomeid.

Alljärgnev on seletus, milline näeb ”vihmaveetünni efekt” välja päris elus:

”Päästik” #1 – geenid

Siiamaani levib arusaam, et erinevad tervisemured nagu kõrge kolesteroolitase, autoimmuunhaigused, kõrgvererõhktõbi jms. on meile lihtsalt geenidega kaasa antud ning me ei saa sinna mitte midagi parata.

Ma olen seda oma postitustes korduvalt rõhutanud ning teen seda veel: mitte miski ei ole kaugemal tõest!

[NOHIKU SEKTSIOON] Sinu DNA-l on järjestuse variatsioonid ehk üksiknukleotiidsed polümorfismid (inglise keeles: single nucleotide polymorphisms ehk SNP-d). Inimese genoomis on neid SNP-sid umbes 10 miljonit ning need samad SNP-d on vastutavad selle eest, kuidas sinu keha reageerib ravimitele, alkoholile, stressile, kaalutõusule, toksiinidele ning milline on sinu vastuvõtlikkus erinevatele haigustele. [4]

Just nimelt meie DNA on see, mis lubab erinevatel haigustel avalduda, kui meie ”vihmaveetünn” hakkab üle ääre ajama.

”Geenid laevad relva, aga meid ümbritsev keskkond vajutab päästikule” – järgnev punkt seletab lahti, mida see tsitaat tegelikult tähendab…

”Päästik” #2 – keskkond

Kui me räägime keskkonnast, siis tähendab see tegelikult palju rohkemat, kui sa võib-olla esmapilgul arvad. See ei ole ainult GMO-d, pestitsiidid, raskemetallid ja saastunud joogivesi, vaid see hõlmab ka kõike, mis toimub sinu kehas.

See on keskkond, millele me tihtipeale tähelepanu ei pööra, sest see on meie sees peidus. See tähendab, et kõik stressihormoonid, neurotransmitterid ehk virgatsained, rakkude jäätmed ning muud ainevahetuslikud toksiinid kuhjuvad meie kehasse.

Samuti on üheks suurimaks haiguste tekkimise ”päästikuks” suurenenud soolestiku läbilaskvus ehk lekkiva soole sündroom.

Põhjus, miks olen oma blogis väga palju rääkinud lekkiva soolestiku sündroomist, on lihtne. Kui veel mõnda aega tagasi peeti seda pseudo-teaduseks, siis tänasel päeval on lekkiva soolestiku sündroom vähemalt 90% haiguste keskmeks. [5]

Seda põhjusel, et kui sul on suurenenud soolestiku läbilaskvus, pääsevad seedimata toiduosakesed, bakterid, seened ja muud toksiinid otse sinu vereringesse. See vallandab immunsussüsteemi ülitundlikuse ning viib omakorda massilise tasakaalutuse ja süstemaatilise põletikuni sinu kehas.

Isegi, kui need kaks punkti on loonud soodsa pinnase, läheb haiguse avaldumiseks vaja veel ühte ”päästikut”, et ”vihmaveetünn” saaks piisavalt täis ja hakkaks üle voolama…

”Päästik” #3 – traumeeriv sündmus

Peaaegu kõikide haigusjuhtumite korral on võimalik näpuga järge ajades üles leida see üks sündmus, pärast mida torm valla pääses.

Pea meeles, sinu geenid loovad soodsa pinnase, kuid see kuidas ”suhtled” sind ümbritseva keskkonnaga, määrab selle, millised nendest geenidest avalduvad ning millised mitte.

Just nimelt see üks sündmus või stressirohke periood, millele sa ei pruugi algselt palju tähelepanu pööratagi, sillutab lõpuks teed laastava olukorrani.

See on põhjus, miks paljud inimesed avastavad, et ühtäkki on saanud väikestest seedeprobleemidest, episoodilisest põletikust ja valust ning mõnest muust väiksemast tervisemurest äärmiselt massiivne haigusseisund.

Alljärgnevalt enamlevinud olukorrad, mida võib lugeda kolmandaks ”päästikuks”:

  • Väga stressirohke sündmus (lahkuminek, surm perekonnas jne.)
  • Kokkupuude raskemetalliga (hambaplommid, vaktsiinid, saastunud joogivesi jne.)
  • Viirus või infektsioon (Epstein Barr, Herpes jne.)
  • Pestitsiidid (hiljuti pritsitud golfiväljak, tagaaed jne.)
  • Toidumürgitus (kokkupuude võõra bakteriga)

 

Kust soolestiku probleemid alguse saavad?

Põhjus, miks ma pidevalt soolestiku heaolust räägin on järgmine – 80% meie immunsussüsteemist asub soolestikus ning nagu juba eelnevalt mainitud, siis lekkiva soole sündroom on seotud vähemalt 90% kõikide autoimmuunhaigustega.

Vaginaalse sünnituse korral, annab ema lapsele kaasa oma mikrobioomi ja kasulikud bakterid. Kui sünnitus toimub keisrilõike abil, või ema mikrobioom ei ole sünnituse hetkel piisavalt tasakaalus, alustavad lapsed oma elu siin maailmas tasakaalutu soolestikuga.

Tavaliselt tähendab see seda, et lapse immunsussüsteem ei tööta piisavalt hästi ning iga kord, kui laps on haige või tal on mõni infektsioon, kirjutab arst talle antibiootikumid.

Mure on selles, et need antibiootikumid nõrgestavad niigi nõrka soolestiku mikrofloorat veelgi, mis ühel hetkel viib erinevate toidutalumatuste ja allergiateni.

Tundlikkus erinevate toiduainete vastu ärritab soolestikku ning tekitab põletikku, mis kahjustab soolestiku ühe rakukihi paksust seina ning see olukord viib juba eelnevalt korduvalt mainitud lekkiva soole sündroomini.

Antud hetkeks on mikrobioom niivõrd paigast ära, et seedesüsteem ei suuda enam korralikult toitu lõhustada ja vajalikud toitaineid ei saa enam seeläbi imenduda.

Isegi kui inimene toitub väga tervislikult, tunneb ta end siiski väga väsinu ja nõrgana, sest keha on tugevas toitainete defitsiidis ehk alatoitunud.

Samuti, kuna soolestiku ökosüsteem on häirunud, ei ole võimalik kehal toota õnne- ja rahuhormooni serotoniin, mis võib seeläbi põhjustada pinges, ärevat ja ärritunud enesetunnet.

Just see on põhjus, miks ma ei ole mitte kunagi nõus ühegi inimesega, kes väidab et erinevad mentaalsed probleemid on seotud AINULT ajukemikaalide häiretega ning inimesele tuleks kirjutada ravimid.

Meie aju saab kehalt 10 korda rohkem informatsiooni, kui see ise kehale saadab, kasutades selleks uitnärvi ehk kümnendat peaajunärvi (inglise keeles: vagus nerve), mis ühendab aju kõikide teiste organitega meie kehas. [6]

Sinu aju tervis on uitnärvi ja soolestiku mikrobioomi tulem.

Uitnärvi ja soolestiku mikrobioomi tervis sõltub sinu emotsionaalsest (trauma) tervisest.

Seega sinu mentaalne tervis = närvisüsteemi tervis + soolestiku mikrobioomi tervis + emotsionaalne (trauma) tervis!

 

Toksiinidest pungil rasvkude

Tänapäeval püüavad paljud inimesed kaalu langetada nii, et see mõne aja pärast uuesti tagasi ei koguneks. Kahjuks oleme kollektiivse ajupesu ohvrid ja läheneme kaaluprobleemide väga vale ja ebaproduktiivse nurga  alt.

Miks ülekaalulisus on aina suuremas tõusutrendis, olgugi et me oleme  teadlikumad sellest, mida me sööme ja turg on sõna otseses mõttes pungil trendikatest dieetidest?

Kaalu langetamine nii, et see mõne aja pärast uuesti tagasi ei tuleks, tundub tänapäeval tõelise mõistatusena, kuid ma luban sulle, et kui loed selle artikli lõpuni, siis ei näe sa kaalulangetamist enam mitte kunagi lihtsalt kalorite lugemisena.

Nagu ma postituse alguses mainisin, siis juhul kui sinu maks ei suuda erinevate keskkonnamürkide väljutamisega toime tulla, siis proovib see suruda need läbi naha või ”hoiustab” organitest võimalikult kaugele ehk rasvkudedesse.

See ühtlasi tähendab, et kui sinu keha absoluutne toksiinide koorem kasvab, on üheks kõrvalnähuks kaalutõus. Osa sellest kaalust on otsene rasvaprotsendi suurenemine, kuid osa sellest on lihtsalt vedelik. Sellel hetkel hakkab inimene tundma, et ta on just kui paistes ja pundunud.

Kaalumured, millega me tänapäeval nii massiliselt tegelema peame, on tegelikult seotud mürgise toidu, hormoonide tasakaalutuse ja keskkonnaga, kus elame – need põhjustavad ajapikku süstemaatilist põletiku ja kemikaalide hoiustamist rasvkoes.

Ma loodan, et sa nüüd näed, kui kaalu langetamine oleks tõesti nii lihtne nagu kalorite lugemine, siis võiksime me kõik lihtsalt süüa vähem ning teha rohkem trenni ja kogu see ülekaal sulaks meie ümbert ära.

Väga paljud inimesed söövad kordades vähem, kui nende sõbrad-tuttavad, kuid ei suuda siiski kaalu langetada. Selle põhiliseks põhjuseks ongi äsja lahti seletatud keha toksilisuse nõiaring.

 

Kuidas lõpuks ometi terveneda?

Selle postitustesarja järgmises ja viimases osas annan sulle samm-sammulise mänguplaani, mida saad hõlpsalt enda ellu integreerida ja lõpuks ometi terveneda ning võita tagasi sünnijärgne õigus end energilise ja tugevana tunda!

Mul on tõsiselt hea meel, et oled minuga kaasa teinud selle teekonna ning siiamaani lugenud. Ma siiralt arvan, et see postitustesari on kõige tähtsam ja väärtuslikum info, mida ma eales kirja olen pannud ning juba järgmisel nädalal näitan sulle, kuidas hakata väikeste sammudega enda keha toksiinide koormat vähendama…

________________________________________________________

VIITED:

[1] – https://enviromedclinic.com/total-body-burden/

[2] – https://www.carahealth.com/clinic/liver-heavy-metal-plastic-detox/phase-1-2-liver-detoxification

[3] – https://www.kliinik.ee/haiguste_abc/homoostaas/id-507

[4] – https://ghr.nlm.nih.gov/primer/genomicresearch/snp

[5] – https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4253991/

[6] – https://et.wikipedia.org/wiki/Uitnärv

[7] – ”Rain Barrel Effect” – Dr. Stephen Cabral

7 TUGEVA TERVISE ALUSTALA

Õpi, kuidas hoolitseda oma tervise ja immuunsuse eest. Jäta oma kontakt ning ma saadan sulle juhendi.