AUTORI MÄRKUS! Ma tõesti soovin, et võimalikult palju inimesi saaksid teada põhjustest, miks nad tegelikult haiged ja krooniliselt väsinud on. Sellepärast otsustasin kirjutada sellel teemal neljaosalise sisutiheda ja faktipõhise postituse.
Ma tean, et ühte mahukat artiklit lugeda on väga keeruline ning just sel põhjusel jaotan selle neljaks lühemaks postituseks, et sul oleks võimalik seda infot rahulikult seedida.
Ma siiralt soovitan sul seda postitustesarja lugeda, et sa saaksid tõsta oma teadlikkust järgnevatel teemadel:
OSA I – Meie maailma ja inimtervise hetkeolukord (kui sa ei ole esimest osa lugenud, siis soovitan alustada sellest)
OSA II – 10 enamlevinud keskkonnamürki, mis on leidnud tee sinu igapäevaellu (kui sa ei ole teist osa lugenud, siis soovitan peale esimese osa lugemist läbi lugeda ka teine osa)
OSA III – ”Vihmaveetünni efekt” ehk miks me TEGELIKULT krooniliselt haiged ja väsinud oleme (selle postitustesarja kõige olulisem artikkel ehk samm-sammuline seletus, kuidas me TEGELIKULT krooniliselt haigeks jääme)
OSA IV – Teekond Ekviliibriumini ehk kuidas tühjendada enda ”vihmaveetünn”
PS! Kui sa võtad vaevaks lugeda kõiki selle sarja postitusi, siis ma ei soovi, et sa kaotaksid lootuse või tunneksid end ülekoormatuna. Ma ei kirjuta antud teemal, et kedagi hirmutada, vastupidi, ma soovin harida ja teadlikkust tõsta.
Pea meeles, meil on võimalik ennast ja meid ümbritsevaid inimesi kaitsta ainult ja ainult juhul, kui oleme informeeritud!
____________________________________________________________________________
Kui täis on sinu ”vihmaveetünn”?
Enne kui alustame selle postitustesarja viimase artikliga, soovin anda sulle ühe väga väärtusliku küsimustiku. Võib-olla oled juba eelnevaid postitusi lugedes mõelnud, et kuidas aru saada, kui suur on sinu keha absoluutne toksiinide koorem.
Vajuta siia, järgi juhiseid ning soorita test!
Testi all on märgitud ka erinevate tulemuste seletused. Seda sama testi kasutatakse funktsionaalses meditsiinis ning see näitab väga efektiivselt, milline on sinu tervise hetkeseis.
Teekond ekviliibriumini ehk kuidas tühjendada enda ”vihmaveetünn”
Millised on olnud läbi ajaloo erinevate meditsiinisüsteemide baaspraktikad, millega aidati inimestel terveneda?
Vastus sellele küsimusele on: aidati keha uuesti tasakaalu viia. Teisisõnu, aidati kehal puhastuda kõikidest patogeenidest, seentest, viirustest, kemikaalidest, üleliigsetest hormoonidest ja toksiinidest, mis ei peaks seal olema.
Ainult sellisel juhul, kui kõigepealt eemaldada kehast kõik mittevajalik, on see valmis juurde võtma rohkem.
Selleks, et saaksime ääreni täis klaasi vett juurde valada, peame esmalt selle sisu tühjendama…
Vahest on parim, mida oma tervise jaoks teha saame, lihtsustamine ja eemaldamine, mitte muudkui uute asjade juurde lisamine.
Selleks, et end jälle hästi tunda, kaalu langetada ning üleüldiselt vitaalset elu elada, on vaja eemaldada kõik takistused, mis su tee peal ees seisavad.
See on ainus võimalus!
Kuidagimoodi mõisteti seda Ajurveedas ehk iidses India meditsiinis juba umbes 6000 aastat tagasi…
6000 aastat vana vastus meie tervisemuredele
Ajurveedast pärit puhastumise protsess kannab nime ”panchakarma” ning selle eesmärk on keha, meele ja teadvuse puhastamine ning noorendamine. Pancakarma aitab:
- eemaldada toksiine
- tasakaalustada keha
- tugevdada immuunsussüsteemi
- suurendada energiat ja vitaalsust
- tõhustada vaimset selgust
- vähendada stressi kahjulikku mõju
- süvendada lõõgastumist ja heaolu
- uuendada ja noorendada tervet keha
Sanskritikeelne sõna ”panchakarma” tähendab viit tegevust või tegu, mille abil tasakaalustatakse organismisisesed loodusjõud ja luuakse eeldused füüsiliseks ja vaimseks tervenemiseks. Pehmete ja leebete kehaprotseduuride, kindla päevakava ja toitumisega on võimalik terveneda kroonilistest tervisehädadest ja muuta ebasobivaid mõtte- ja käitumismustreid.
Ajurveeda kliinikutes näeb panchakarma tavaliselt ette viite erinevat tegevust ning nende kõikide eesmärk on keha sügav puhastamine. Protsess sisaldab spetsiaalset toitumist, lümfimassaaži, sauna või aurusauna, klistiiri ning spetsiaalset aroomiõlide teraapiat, et puhastada hingamisteed.
Toon selles postituses välja kümneid erinevaid tegevusi, mille jaoks ei pea sõitma mõnda Indias asuvasse Ajurveeda kliinikusse, vaid mida on võimalik täiesti vabalt kodus ise läbi viia – nimetagem seda ”moodsa ajastu panchakarmaks”…
Sügavam arusaam panchakarmast
Olgugi, et Ajurveedat peetakse mittekonventsionaalseks meditsiinisüsteemiks, on see tegelikult kontseptsioon, millel tänane konventsionaalne meditsiin suuresti põhineb.
Õigupoolest polegi Ajurveeda puhul tegemist meditsiinisüsteemiga, vaid hoopis ”elu teadusega” – just seda ”ajurveeda” sanskriti keeles tähendabki.
Ajurveeda keskne uskumus on see, et erinevaid haigusi ja terviseprobleeme tekitab toksiinide (Ajurveedas kutsutakse neid ”ama”) kuhjumine kehasse. Seega kogu kontseptsioon keerleb ümber keha puhastamise ama’st ehk mürkidest.
Enne, kui sa kannatuse kaotad ja mõtled, et tegemist on mingisuguse alternatiivse jamaga, siis anna mulle võimalus end selgitada…
Puuduolev komponent
Esmapilgul võibki tunduda, et tegemist on mõne esoteerilise ”puhastumisega”, kuid see ei ole tegelikult nii.
Minu üks suurimaid kirgi on erinevate süsteemide integreerimine ning seda sama soovin ka sel korral teha, integreerides panchakarma tänapäeva teadusega.
Kas detox ehk keha puhastamine on müüt?
Kindlasti oled tähele pannud, et turul on kümneid, kui mitte sadu erinevaid detox tooteid, kuid enamus neist vaatavad täielikult mööda sellest, kuidas tegelikult keha puhastada.
Nii Ajurveedas kui ka tänapäeva teaduses on teada, et kõige efektiivsem viis puhastuda, on maksa töö tõhustamine, sest see on vastutav meie vere puhastamise eest.
Ma rääkisin sellest kontseptsioonist põgusalt ka eelmises postituses, kuid see on piisavalt tähtis, et üle korrata.
Nagu ülalolevalt pildilt näha, siis selleks et maks saaks efektiivselt verd puhastada, peab see konverteerima rasvlahustuvad mürgid veeslahustuvateks mürkideks, et keha saaks need siis uriini, sapi ja roojaga kehast väljutada.
See protsess toimub kahes faasis ning mõlema faasi jaoks on vaja spetsiaalseid vitamiine, mineraale, antioksüdante ja aminohappeid.
Seda on oluline mõista, sest juhul kui su kehas pole piisavalt vajalikke vitamiine ja mineraale, siis on protsess häiritud ja mürgid jäävad kehasse.
Kogu kehas asuv veri käib sinu maksast läbi iga 6 minuti(!) tagant ning maks on meie keha filtriks.
Täpselt samuti, nagu sinu auto ja kodu filtergi, aitab maks eemaldada ja puhastada mustuse keskkonnast, et me ei peaks sellega kokku puutuma. Murekohaks on aga, et see filter muutub mustaks ja ummistunuks.
Olen nõus, et detox teed ja ööseks talla alla kleebitavad detoxpadjad, mida piltilusad Instagrami modelid Balil basseini ääres reklaamivad, ei tööta, kuid detox ja keha puhastamine EI OLE müüt.
Hea uudis on, et kui meil on olemas piisavad teadmised, saame maksa ja keha toetada, et need saaksid teha oma tööd paremini ning väljutada mürke efektiivsemalt – see ongi detox!
Viimane puuduolev lüli meie tervisevalemis
Praeguseks hetkeks olen sulle tutvustanud panchakarmat ning lisanud sinna valemisse ka vere efektiivse puhastumise. Viimaseks ning julgen väita, et kõige olulisemaks faktoriks on paastumine.
Paastumist on praktiseeritud inimkonna ajaloo algusest ning selle kohta leidub viiteid absoluutselt kõikides religioonides ning meditsiinivormides (välja arvatud Läänemeditsiin).
See on üks olulisemaid ravimeetodeid, mida saad kasutada, et lasta kehal end tervendada ning ma kohe seletan, miks see nii on.
Paastumine on mingi teatud ajaperiood, millal sa ei söö mitte midagi. Vee ja erinevate ürditeede joomine on sellel perioodil lubatud, kuid söömine mitte.
30% sinu energiast kulub erinevatele ainevahetuslikele protsessidele. Paastumine aitab vabastada selle kolmandiku sinu energiast. Teine viis, kuidas paastumine aitab – kui sa ei söö, sisi sa ei kurna oma keha ühegi toidus leiduva kemikaaliga.
Kuna toiduga seotud kemikaalid moodustavad valdava enamuse sinu keha absoluutsest toksiinide koormast, siis paastumise käigus annad sa kehale võimaluse puhata. Seejuures hakkab maks puhastama kõike, mis su vereringluses on.
Seda sama printsiipi on võimalik märgata meie ümber looduses igal pool. Kui su kass või koer ei tunne end hästi, siis ta lõpetab mingiks perioodiks söömise. Paastumise üüratut positiivset mõju on Ajurveedas tuntud juba 6000 aastat ning see on kõikide tervenemisprotokollide nurgakiviks.
Nobeli preemia vääriline avastus
2016. aasta Nobeli meditsiinipreemia läks Jaapani teadlasele Dr. Yoshinori Ohsumile, kes sai prestiižse auhinna tänu sellele, et uuris protsessi nimega autofaagia. Olgugi, et see termin ja protsess on inimestele teada juba aastast 1963, mõistame peale Dr. Yoshinori teadustööd seda palju paremini.
(Dr. Yoshinori Ohsumi uurimustöö autofaagia teemadel, mis tõi talle prestiižse Nobeli preemia)
Autofaagia tuleneb kreeka keelsest sõnast ”autóphagos” ning tähendab otsetõlkes ”ennast sööma”. See protsess leiab kehas aset siis kui oleme paastunud seisundis ning see on meie keha naturaalne moodus ”tuba koristada”.
Täpsemalt tähendab see, et kui me ei varusta keha toiduga ega koorma seda ka erinevate toiduga seotud mürkidega, hakkab see otsima juba kehas olevaid alternatiivseid energiaallikaid.
Meie immuunsussüsteem hakkab sööma iseenda kahjustunud ja surnud rakke ning patogeene.
Autofaagia on viimane puuduolev lüli selles tervenemisvalemis, sest tänaseks päevaks teame, et selle protsessi käigus vabaneb meie keha ise kõigest ebavajalikust ning tapab kõik surnud ja kahjulik rakud. Tänu viimaste aastate uurimustöödele antud valdkonnas, mõistame nüüd, miks ja kuidas on paastumist kasutatud aegade algusest peale, et toetada keha tervenemist.
Pea meeles, ükskõik kui targad ja arenenud me täna meditsiiniga oleme, meil ei ole endiselt midagi vastu panna keha enda naturaalsele tervenemismehhanismile.
Ma arvan, et enamus meist mäletab videomängu nimega PAC-MAN, kus mängu eesmärk oli ümmarguse kollase tegelasega mööda kaarti ringi liikuda ja väikseid pelletite-laadseid asju süüa.
Selleks, et autofaagia protsessi paremini mõista, kujuta ette, et sinu kehas on tuhandeid erinevaid PAC-MAN’e, kelle ülesandeks on hävitada ”pelleteid’ ehk toksiine, patogeene ja viiruseid.
Pea meeles, isegi kui paastumine või mõni teine ülalmainitud keha puhastumismeetod võib tunduda sulle uus või võõras, siis neid on praktiseeritud rohkem, kui ühtegi teist meditsiinivormi, mida me tänapäeval tunneme.
Need tegevused ei ole mitte midagi muud, kui sinu enda keha tervenemissüsteemide võimendamine ja toetamine.
21. sajandi panchakarma
Ma loodan, et praeguseks hetkeks sa mõistad, kui oluline on oma keha absoluutset toksiinide koormat vähendada. Tänasel päeval ei ole enam võimalik vältida kõiki neid tuhandeid keskkonnamürke, mis meie ümber on.
Sellepärast ongi äärmiselt oluline haarata ise kontroll olukorra üle ja tühjendada enda ”vihmaveetünn” kõikidest nendest toksiinidest, mis on aastakümnete jooksul meie kehasse kogunenud.
Mul on olnud siiralt hea meel seda kõike kirja panna, kuid nüüd on käes aeg anda sulle samm-sammuline mänguplaan, mis võimaldab sul lõpuks ometi kaalu langetada, terveks saada või end suurepäraselt tunda.
Selleks, et see postitus liiga pikaks ei veniks toon alljärgnevalt välja rohkelt praktilisi nõuandeid, mida saad enda ellu rakendada. Samuti mõningad viited, kui soovid antud teema kohta pikemalt lugeda.
Toitumine
Olgugi, et toitumise kohta on olemas tuhandeid erinevaid raamatuid, siis enamus dieetidest ja toitumismustritest on tegelikult täpselt ühesugused.
Ma mõistan, et sulle võib tunduda, et iga uus toitumisraamat võtab mingi täiesti uudse lähenemise kaalulangetamisele ja tervislikult toitumisele, kuid see pole tegelikult nii.
Kui sa vaatad, mida respekteeritud toitumisspetsialistidest räägivad, siis enamus neist soovitavad tegelikult täpselt samu asju – vähemalt baassoovitused ning keskne raamistik on neil kõigil ühtne.
Mängumuutja toitumisvaldkonnas on aga hoopis teine asi…
Millal süüa?
Mäletad ma rääkisin enne Nobeli preemia väärilisest avastusest? Autofaagia leiab aset sellel hetkel, kui me EI SÖÖ…
Seda tegevust kutsutakse vahelduvaks paastumiseks (inglise keeles: intermittent fasting) ning nagu ma juba eenevalt mainisin, siis seda on kasutatud aegade algusest peale.
Samuti, kas sa teadsid, et tegelikult on olemas ka naturaalsed rütmid, mida peaksime söömise puhul jälgima? Meie keha on tihedalt seotud meid ümbritseva keskkonnaga ning ööpäevaste rütmidega.
Keha on loodud päeval toitu põletama ning öösel, kui on pime ning me ei pea enam tööd tegema ”tuba koristama”. See on ilmselge põhjus, miks me peaksime öösel puhkama ning tsirkadiaan ehk ööpäevast rütmi jälgima.
Osad inimesed ütlevad, et ära söö peale kella viite või kuute õhtul, teised jällegi, et ära söö peale kella kaheksat. Lõppkokkuvõttes soovivad nad kõik öelda, et ära söö liiga hilja õhtul ning vahetult enne magamaminekut.
Otseloomulikult oleneb oma ”söömisakna” paika panemine hooaegadest, kuid minu meelest pole mõtet asja keerulisemaks ajada, kui see: söö iga päev 12 tunnise ”söömisakna” sees, mis tähendab siis 7.00-19.00.
See on tegelikult lihtsam kui sa arvad. Sinu viimane söögikord peaks olema hiljemalt kell 7 õhtul, mis jätab sulle vähemalt 3-4 tundi, et toitu seedida enne kui uinud.
Võib-olla oled vahelduvast paastumisest enne kuulnud ning tead, et osad inimesed praktiseerivad isegi lühema ”söömisaknaga” ehk jälgivad 16/8 või isegi 18/6 mudelit. Esimene number tähendab seda, kui kaua nad paastuvad ning teine number viitab ”söömisaknale”.
Kui me vaatame toitumist läbi optimaalse tervise prisma, siis algajale mina isiklikult ei soovita pikemat paastumist, kui 12-13 tundi, sest paastumise juures tuleb arvesse võtta mitmeid erinevaid tegureid ja minu meelest ei ole sul hetkel mõtet asja keerulisemaks ajada.
- Söö rohkelt värsket toitu – just nii nagu sa näed toitu kasvamas looduses
- Minimaliseeri või eemalda täielikult töödeldud ”toidulaadsed produktid” (pakis, kotis, karbis)
- 60-80% sinu toidulauast peaks olema taimset päritolu (juur- ja puuviljad)
- Maksimaalselt 20% toidulauast peaks olema loomset päritolu
- Ära prae toitu konventsionaalsete taimeõlidega (kasuta kookoseõli või gheed)
- Tarbi päeva jooksul piisavalt puhast vett
- Alusta oma päeva kerge ning hästiseeditava hommikusöögiga (näiteks smuutiga)
- Lõunasöök peaks olema sinu kõige suurem ning toekam söögikord
- Paastu igapäev vähemalt 12 tundi ning jälgi sulle sobivat ”söömisakent”
Sul võib tekkida küsimus, et miks loomse päritoluga toit peaks moodustama maksimaalselt 20% kogu toidulauast. Seda sellepärast, et see on otseses seoses ”Sinistes Tsoonides” elavate inimeste toitumismustriga.
Sinised Tsoonid (inglise keeles: Blue Zones) on äärmiselt põhjalik ning aastakümnete pikkune uurimustöö, mis leidis 5 geograafilist piirkonda maailmas, kus inimesed on kõige tervemad ning elavad kõige pikemalt.
Loe pikemalt: ”Tervislik ning teadlik toitumine” ; ”Soolestik – inimese teine aju”
Treening
Täpselt samuti, nagu näeme meediat promomas igasuguseid veidraid dieete, näeme sarnast moehullust ka erinevate treeningmetoodikatega. Üks päev on jooga ning pilates kõige parem treening, siis jooksmine ja HIIT…
Millegipärast oleme unustanud, et treeningu eesmärk on matkida inimese naturaalset liikumist ehk seda, milleks meie keha on loodud.
Me sündisime küttideks ja korilasteks, kellel oli suurepärane võime sprintida, kõndida pikki distantse ning vajadusel kasutada jõudu, et võidelda, visata esemeid ning ehitada.
See tähendab seda, et kui inimesele on antud võimsad Achilleuse kõõlused ning suured tuharalihased selleks, et saaksime täie kiirusega lühikest maad joosta, hakkame vaikselt nägema põhjust, miks ilmselt ei ole väga hea idee joosta pidevalt pikki distantse.
Miks õige treening aitab sul enda ”vihmaveetünni” tühjendada?
Kui uuringutes võrreldakse retseptiravimeid õige treeninguga, et kumb neist aitab paremini tuju tõsta ning depressiooni ravida, siis võidab alati just õige treening.
Juhul kui sul on stress, tujuprobleemid, ärevus, depressioon, posttraumaatiline stressihäire, paanikahood või mõni muu mentaalne mure, siis üks kõige paremaid soovitusi, mida saan anda, on peaaegu igapäevane õige treening just päeva esimeses pooles. Proovi seda ning näed, kuidas su elu muutub!
Kust alustada?
Kui sa juba praegu seda ei tee, siis esimene koht kust alusta on iga päev 10 000 sammu kõndimine. Kui aus olla, siis kõndimise näol ei ole tegemist treeningu vaid tavalise kehalise aktiivsusega, kuid see ongi esimene koht, kus alustada.
Isegi, kui sa kõnnid 10 000 sammu päevas, siis pea meeles, et see on siiski umbes 5000-8000 sammu vähem, kui inimesed kõndisid paar tuhat aastat tagasi.
Meie kehad on loodud naturaalseks liikumiseks ning just sellepärast on see suurepärane võimalus maha rahustada stressi põhjustav närvisüsteemi osa – sümpaatiline närvisüsteem. Samuti aitab see balanseerida veresuhkrut ning vajadusel põletada ka üleliigset keharasva.
Treening olukorras, kus oled väsinud
Järgmine äärmiselt oluline punkt on see, et sa ei tohiks MITTE KUNAGI lahkuda trennist nii, et sul on vähem energiat kui treeningut alustades.
See tähendab, et sa peaksid treenimise lõpetama sel hetkel kui ”jõuad tippu”. Ma olen täiesti kindel, et sa tead mis hetkest ma räägin.
See on see hetk, kui sa tunned end täiesti suurepäraselt ning sul on tegelikult väga raske treenimist pooleli jätta, kuna sa soovid seda lisaenergiat ära kasutada, kuid proovi selle tundega võidelda.
Mis su kehas sel hetkel toimub on järgnev: sa lahkud trennist tundes endorfiinide tulva, mis aitab maha rahustada stressi ilma, et koormaks üle närvisüsteemi. Pärast seda saab su keha rahulikult end taas üles ehitada.
Samuti jätab see sulle treeningust positiivse mälestuse ning sa lähed sinna hea meelega tagasi.
Juhul kui sa tervened hetkel mõnest konkreetsest terviseprobleemist siis soovitan sul treenida ülepäeviti ning jätta treeningute vahele kindlasti üks terve puhkepäev.
Ideaalne treeningnädal
Täiesti perfektne treeningnädal võiks välja näha selline: (kuid pea meeles, see on lihtsalt eesmärk mille poole püüelda, ning on väga hea, kui sa teed kas või poole sellest).
Jalutamine = 7 päeva (10 000 sammu iga päev)
Jõutreening = 3 päeva
Aeroobne = 2 päeva
Jooga, Pilates või venitamine = 2 päeva
Esmaspäev: Jõutreening
Teisipäev: Aeroobne (jalgratas, jooksmine, sõudmine, sprint)
Kolmapäev: Jõutreening
Neljapäev: Jooga, Qi Gong, Tai Chi, venitamine või puhkepäev
Reede: Jõutreening
Laupäev: Aeroobne (jalgratas, jooksmine, sõudmine, sprint)
Pühapäev: Jooga, Qi Gong, Tai Chi, venitamine või puhkepäev
- Iga treeningkorra pikkus peaks olema 20-40 minutit (veeta 2 tundi jõusaalis on minu jaoks täielik hullumeelsus)
- Venitamine on üks asi, millest väga paljud inimesed mööda vaatavad. Selleks et püsiksid painduvana ning saaksid aidata oma närvisüsteemil rahuneda tuleks venitada IGA PÄEV 5-10 minutit
Stressijuhtimine
Stress on üks nendest teemadest, mida paljud inimesed lihtsalt ignoreerivad. Me teame küll, kui negatiivselt see meie tervisele ja üldisele heaolule mõjub, kuid vaatame sellest siiski mööda.
Juhul kui sa pole veel kuulnud, siis stress on peaaegu kõikide tänapäevaste krooniliste haiguste üheks suurimaks tekke- ja juurpõhjuseks. Nagu sa ilmselt eelmistest postitustest mäletad, siis sinu ”vihmaveetünn” hakkab üle ääre ajama siis, kui vaimne ja füüsiline stress kerkib ülemise limiidini.
See on teema, millest ma võiksin kirjutada täiesti eraldi postituse ja kusjuures ma olen seda tegelikult teinudki – ”Ohja oma stressi ning ohjad oma elukulgu”
Käes on aeg lõõgastumiseks
Olgugi, et mul on raske end tagasi hoida, et mitte hakata pikemalt seletama, kuidas stress TEGELIKULT meie tervisele mõjub, siis minu eesmärk on anda sulle võimalikult palju praktilisi nõuandeid.
Selleks, et sa saaksid sügavamal tasandil terveneda on vaja kaotada füüsilised ja mentaalsed lisapinged. See ei juhtu üleöö ning kindlasti mitte ei aita ühest-kahest tehnikast – me peame oskama leida võimalusi lõõgastumiseks iga päev!
Treening
Treenimisest rääkisime pikemalt juba eelnevalt, kuid tahtsin selle veel kord üle korrata. Juhul kui sa oled stressis või tunned ärevust, siis aitab isegi 10-20 minutit igapäevast õiget treeningut sul end palju paremini ning värskemalt tunda.
Võitluskunstid
Küsi ükskõik kelle käest, kes harrastab mõnda võitluskunsti ning nad lausuvad kui ühest suust: lisaks füüsilisele sitkusele ja enesekindlusele, omab võitluskunstidega tegelemine ka positiivset mentaalset efekti – justkui terapeutilist mõju.
Jalutamine
Nagu ma põgusalt eelnevalt mainisin, siis jalutamine on kõige lihtsam viis lülitada end ümber parasümpaatsele ehk rahustavale seisundile, et saaksid paremini lõõgastuda. Lisaks sellele omab õues kõndimine värskendavat efekti.
Sa peaksid minema absoluutselt iga päev (ainus vabandus on siis, kui peaks sadama pussnuge) 30-60 minutilisele jalutuskäigule, et saaksid oma pead tuulutada.
”Karjumise teraapia”
See konkreetne teraapiavorm sobib kindlat tüüpi inimestele. Kui sa oled üks nendest, kellel on raske enda tundeid väljendada ning sul on tendents asju enda sees hoida, siis see esmapilgul imelikuna tunduv tegevus võib sulle sobida.
Karjumist kasutatakse formaalses psühhoteraapias, et aidata inimestele ravida haavu mõnest vanast traumast ning väljendada aastaid (või aastakümneid) allasurutuid emotsioone.
Sa võid selle teema kohta rohkem lugeda (guugelda: scream therapy), otsida mõne terapeudi, kes sind sellega juhendab, või siis proovi seda ise kodus. Haara padi ning karju padja sisse kõik need asjad, mida sa sooviksid tegelikult kellegile öelda.
See töötab ülihästi olukorras, kus sa oled vihane (näiteks liikluses) ning sul oleks vaja võimalust, kuidas tervislikul moel enda emotsioonid välja lasta. Üks asi mida sa kohe kindlasti ei soovi teha, on stressi alla surumine ning endasse kogumine.
Strateegiline naeruteraapia
Eelmise punkti vastandiks on sihilikult erinevate olukordade, inimeste ja sündmuste otsimine, kes/mis ajavad sind naerma ning tekitavad sulle hea tuju.
See võib olla mõni hea komöödia, hea huumorisoonega sõpradega aja veetmine või midagi muud, kuid strateegiline naeruteraapia peaks kindlasti kuuluma sinu iganädalasse graafikusse.
Meditatsioon
Viimase 40 aasta jooksul on meditatsioon aina jõulisemalt sisenenud moodsa Läänemaailma huviorbiiti. Seda soovitavad isegi avameelsemad arstid ning praktiseerivad inimesed kõikidest erivaldkonadest: õpilased, teadlased, artistid ning tippjuhid.
Fakt on see: meditatsioon ei ole enam pelgalt religioossete inimeste või Tiibeti munkade mängumaa.
Juba aastatuhandeid on inimesed meditatsiooni kasutanud selleks, et eemalduda stressi tekitavatest mõtetest, emotsionaalsetest pingetest, vihast, kahetsusest, kurbusest ja kannatustest, liikudes rahuliku meeleseisundi, olukorra aktsepteerimise ning hetkes elamise poole.
Alfa & Teeta muusika
Minu üks lemmik viise lõõgastumiseks on Alfa ja Teeta lainetel baseeruvate heliklippide kuulamine. Need on tavaliselt heliklipid, mis sisaldavad erinevaid naturaalseid looduslike helisid ning nende taustal mängivat binauraalseid rütme ehk kahte sageduse ja kiiruse poolest erinevat tooni, mis suunatakse eraldi kõrvadesse. Selle tõttu tajutakse rütme nii, nagu tekiks peas neist üks rütm.
Tants
Kellele meist siis ei meeldiks mõnus meeliülendav ja positiivne muusika ning selle järgi oma keha liigutamine ja võib-olla kaasa laulminegi. Ma tean, et sul on mõned lemmiklood, mis langevad just sellesse kategooriasse ning just neid samu lugusid ma soovitangi sul kuulata.
Pane näiteks hommikul pärast ärkamist mõni neist tööle, naerata, valmistu samal ajal algavaks päevaks ning tantsi nii, nagu mitte keegi ei vaataks!
Massaaž
Selleks, et saaksid tõeliselt lõõgastuda, soovitan sul võtta rahustav ja lõõgastav ülekeha massaaž. Paljud inimesed arvavad, et kui massöör ei venita, pigista ega raksuta neid, siis massaaž ei toimi ning on täielik raha raiskamine, kuid see pole tõsi.
Sellel nii öelda karmimal massaažil on samuti omad võlud ning kasutusalad, kuid selleks, et saaksid lõdvestuda ja puhata, soovitan just õrna, rahustavat ülekeha massaaži.
”Pehmed kunstid”
Vastupidiselt võistluskunstidele on üks suurepärasemaid stressiga toimetuleku tööriistaks ka nii öelda pehmete kunstidega tegelemine. Ma pean silmas joogat, Pilatest, Tai Chid, Qi Gongi ning teisi ”seesmisi” praktikaid.
Tänases, adrenaliini armastavas ühiskonnas, peetakse neid õrnu ja rahulike keha liigutamise vorme justkui mõttetuks aja raiskamiseks. Võin sulle kinnitada, mitte miski pole kaugemal tõest!
Moodne teadus kinnitab nüüd seda, mida iidsetes Idamaades teati intuitiivselt juba tuhandeid aastaid tagasi. Juhul kui sa pidevalt oma keha limiite testid, põletad sa selle kiiremini läbi.
Mis tähendab seda, et kui sa soovid elada kauem, olla tervem ning nautida üleüldiselt kvaliteetsemat elu, siis tuleb sul kõrge stressi ja pingutusega tegevused balanseerida rahulikumate perioodide ja praktikatega.
Floating
Floating on võimalus võtta aeg maha ja leida mõned minutid enese jaoks. Võimalus astuda korraks välismaailmast sisemaailma, avada uks heade ideede ja loovuse juurde, raputada maha võõras ja leida üles oma.
Praktilisest küljest on Floating keskkond: üks kamber, milles on soolane vesi, mis Sind kannab ja milles hõljud; pimedus – kui Sa nii soovid – ja vaikus, mis puhata lasevad ja võimaldavad meelel avada uusi uksi. Ühtlane temperatuur kambris kaotab piiri vee ja õhu vahel ning laseb segamatult lõõgastuda.
Nimi floating on alternatiivnimi teaduslikule nimele REST (Restricted Environmental Stimulation Technique). Floating kambri leiutas doktor John C. Lilly 1954. aastal. Tema katsetas ja kasutas kambrit isiklikult ja kirjutas sellest mitu huvitavat raamatut.
Praegusel ajal on kambrite kasutusala väga lai, näiteks kasutatakse Floatingut meditatsiooni ja lõdvestuse jaoks ning alternatiivmeditsiinis. [1]
VAATA FLOATINGU KOHTA LISA SIIT!
Toidulisandid
Alljärgnevalt soovin välja tuua erinevad vitamiinid, mineraalid ja ürdid, millel on teaduslikult tõestatud rahustav efekt ning mis aitavad sul pingeliste aegade paremini toime tulla.
NB! Toidulisandid kuuluvad minu arvamuse kohaselt tugeva tervise hierarhias kõige vähem tähtsamasse kategooriasse. Toidulisandite puhul pole tegemist Onu Väino Võluvitsaga, mis kõik asjad terveks ravib. Kõige pealt implementeeri kõik teised asjad ning vaata, et toidulisandite tarvitamine ei muutuks obsessiivseks.
B-vitamiinid
B-grupi vitamiinid on äärmiselt efektiivsed juhul kui sul on käsil väga stressirohke periood. Nagu ka kõik teised vitamiinid ja mineraalid, millest sa kohe lugema hakkad, väheneb B-vitamiinide tase sinu kehas siis, kui oled stressis.
B-vitamiinid aitavad tõsta energiataset ja tuju, vähendavad stressi ning tõhustavad teisi kehalisi protsesse. Soovitan otsida hea kvaliteediga aktiveeritud B kompleks vitamiinid, mis sisaldaks minimaalselt 50mg igat spetsiifilist B-vitamiini.
C-vitamiin
C-vitamiin on olulise tähtsusega sinu neerupealiste tervise ning energia tootmise jaoks. Samuti on seda vaja kudede ülesehituse, immuunsuse ja keha puhastusprotsesside tarbeks.
Tsink
Tsink on üks kõige anaboolsemaid mineraale meie kehas. See on vitaalse tähtsusega kudede ülesehituse, immunsussüsteemi tugevdamise, hormoonide ning soolestiku tervise jaoks.
Glutamiin
L-glutamiin on aminohape, mida on meie kehas kõige külluslikumalt ning seda läheb vaja keha puhastusprotsesside tarbeks. Lisaks sellele on glutamiini vaja keharakkude ja kudede parandamiseks ning stressiga võitlemiseks.
Magneesium
Magneesium on mineraalaine, mis on seotud andmete kohaselt 500-800 erineva ensüümi ja tuhandete erinevate protsessidega meie kehas. Samuti on see mineraal, mille defitsiidi käes kannatab enamus rahvastikust ning mida meie keha kõrge stressi korral kõige enam ”põletab”.
Adaptogeenid
Adaptogeenid on meie ümber olnud alates inimkonna ajaloo algusest. Tegemist on üldiselt taimsete ühenditega, mida saadakse kas juurest, lehtedest, viljast või mõnest teisest just sellele taimsele omasest osast ning need aitavad sul vähendada stressi ja balanseerida hormoone.
Adaptogeen tähendab seda, et see adapteerub ehk kohandab end sinu organismi sattudes vastavalt vajadusele. Kui sa oled stressis, pinges ja kõrgendatud meeleseisundis, siis aitab see sul lõõgastuda. Samal hetkel, kui sa juhtumisi peaksid olema väsinud ja läbipõlenud, siis annavad need taimsed komponendid sulle hoopis energiat.
Just selle ”supervõime” poolest ongi adaptogeenid niivõrd efektiivsed ning laialdaselt kasutatavad. Mõned kõige levinumad adaptogeenid, mida on ka kõige rohkem uuritud on:
- Ashwagandha
- Rhodiola Rosea ehk kuldjuur
- Tulsi ehk India püha basiilik
- Maca
- Siberi ženšenn ehk elujuur
Digitaalne detox & patareide laadimine
Ma tean, et see võib kõlada kummaliselt, kuid meid oleks just kui ajupestud uskuma, et kui absoluutselt iga tund meie päevast pole planeeritud ning me ei ole selle lõputu informatsioonivooga ühenduses, siis oleme laisad ja raiskame oma aega.
Informatsiooni üleküllus, reklaamid ja turundus, mis on disainitud panema meid ostma ”prügi”, mida meil tegelikult vaja ei ole, rahaga, mida meil tegelikult pole, et avaldada muljet inimestele, kellest me tegelikult ei hooli.
Tehnoloogia, ning taskus pidevalt häält tegev ja meie kehasse ajutise dopamiini laengu pumpavad Facebook, Instagram, Whatsapp, Snapchat, Viber jne. Briti-Ameerika kirjanik ja turunduskonsultant ning suurepärane kõneleja Simon Sinek räägib siin videos, mis toimub meie aju biokeemiaga siis, kui reageerime iga päev sadu kordi oma piuksuva telefoni peale.
Aina rohkem teadusuuringuid kinnitab: inimkond ei ole suutnud kohaneda linnastumise ja tehnoloogia üleküllasusega. See, et liigume aina rohkem ja rohkem eemale loodusest, keskkonnast, kus inimkond on 99,9% populatsiooni ajast arenenud, on üks suurimaid põhjuseid, miks arstid kirjutavad üha tihedamini välja rahusteid – seeläbi jätkame kollektiivselt tulekahju kustutamist bensiiniga.
Äärmiselt oluline on osata võtta iga nädal 1-2 päeva iseenda jaoks, et oma patareisid laadida. See tähendab minimaalsest sisendit tehnoloogia, e-mailide ja pea laiali ringi jookmise näol. Tegele selle asemel hoopis tegevustega, mida sa naudid ning mis sulle energiat annavad.
Eelnevalt kirjutasin toidust paastumisest, mis on sinu keha jaoks üks potentsiaalsemaid tervenemise meetodeid. Just täpselt samamoodi soovitan sul paastuda ka sotsiaalmeediast ja tehnoloogiast üleüldiselt.
Lepi endaga kokku üks päev nädalas või mõni kindel periood iga päev, kus sa eemaldad end täielikult nendest stiimulitest ning enese lõputust võrdlemisest teiste inimeste sotsiaalmeediakontodele postitatud kõrghetkedega.
Kvaliteetne uni
Enamus inimesi ei pane kahjuks tähele naturaalset ööpäevast rütmi ning tänu sellele ei pane nad samuti tähele nende endi ”sisseehitatud” äratuskella.
Mis ma selle all silmas pean on see, et me kõik oleme loodud jälgima naturaalseid valgustsükleid ehk tsirkadiaanrütmi, mis ideaalis tähendab seda, et me peaksime ärkama naturaalselt siis, kui päike tõuseb ning hakkama vaikselt ära väsima siis, kui päike loojub.
Just täpselt nii on inimese bioloogia loodud töötama!
Kui päike tõuseb, hakkab sellega koos ka meie kehas kortisooli tase tõusma ning see on üks põhjuseid, mis meid hommikul üles äratab. Päeva edenedes on meie kortisooli tase pidevas languses ning ideaalis peaks see umbes kella 10ks õhtul olema peaaegu nullis.
See on tähtis, et su keha saaks alustada erinevate tervendavate ja keha üles ehitavate protsessidega. Loojuv päike annab kehale märku, et on aeg hakata unehormoon melatoniini tootma ning see aitab meil öö jooksul läbida võimalikult palju sügava une tsükleid.
- Lõpeta söömine 2-3 tundi enne voodisse minekut
- Väldi tehnoloogia kasutamist 1-2 tundi enne magama jäämist
- Ära puutu kokku ereda sinise valgusega 1-2 tundi enne voodisse minekut
- Tee kindlaks, et su magamistuba oleks nii pime kui võimalik
- Ära treeni liiga hilja õhtul
- Väldi kofeiini alates kella 2st päeval
- Ideaalne magamistoa temperatuur on 18-19 kraadi
- Sügavama une saavutamiseks kasuta toidulisandeid nagu magneesium ja adaptogeenid
Loe pikemalt une kohta: ”Uni, kui sinu võimalus end uuteks väljakutseteks täis laadida.”
Detox
Kahjuks ilma selle postituse mõne lühema raamatu pikkuseks venitamiseta, ei õnnestu mul kõike kirja panna. Viimase punktina sooviksin sulle anda mõne praktilise meetodi, millega on võimalik kehasse kuhjunud toksiine väljutada.
Enesemassaaž
Postituse alguses rääkisime panchakarmast, mis sisaldab viite erinevat tegevust ja üks nendest kannab nime ”Abhyanga”. Tegemist on spetsiaalse Ajurveedas kasutusel oleva massaažiga, mis aitab lümfivedelikul paremini ringi liikuda ning kehal omakorda lümfiga liikuvaid toksiine väljutada. [2]
Selleks, et nautida neid samu positiivseid mõjusid, ei pea Ajurveeda kliinikusse sõitma, vaid seda on võimalik teha ka koduste vahenditega.
Idee on matkida tehnikat, mida muidu kasutatakse lümfidrenaaž massaažide puhul ehk siis manuaalselt lümfivedelikuga toksiinid kehast väljutada. Lümfiringes on 3 korda rohkem vedelikku, kui meie vereringes on verd. Kuid erinevalt verereingele puudub lümfiringes pump, mis seda vedelikku ringi ajaks.
Kuivharjamine
Kuivharjamine (inglise keeles: dry brushing) võib alguses imeliku tegevusena tunduda, kuid just nii nagu Ajurveeda lümfidrenaaž massaažki on selle eesmärk lihtsalt manuaalne lümfivedeliku liigutamine.
Põhjus, miks lümfivedelikku ummistumine üldse aset leiab sai ära mainitud juba paar lauset tagasi. Kui sa stabiilse aktiivse liikumisega lümfi ringi ei aja, siis see lihtsalt stagneerub.
Juhul kui sa kuuled selles protseduurist esimest korda siis sul läheb vaja tavalist ideaalis pikema käepidemega harja. Parim aeg seda protseduuri sooritada on hommikul enne dušši all käimist. Hakka õrnalt harjaga südame suunas ringjate liigutustega tõmbama.
See liigutus peaks olema tõesti võimalikult õrn nii, et surud harja vastu nahka umbes 3mm sügavusele. Seni kaua kuni need ringjad liigutused on õrnad ning südame suunas, teed sa kõik õigesti!
Saun
Usutakse, et esimesed märgid sauna kasutamisest pärinevad lausa kiviajast, kui maa sisse kaevati augud, need täideti kuumade kividega ning visati peale vett. Augud kaeti loomanahkadega, et takistada niiskuse ja auru välja pääsemist.
5000-3000 eKr kasutati Soomes saunu erinevate tseremooniate ja hinge puhastamise läbi viimistekss ning samuti oli see koht, kus naised said sünnitada. Soomele tutvustasid sauna inimesed, kes olid sinna rändanud aladelt, mis jäävad tänapäeva Tiibetist loode suunas.
Meile, eestlastele, pole saun võõras ning enamus meist on sellega üles kasvanud. Ma mäletan, kui olin väike, siis oli absoluutselt iga laupäev kohustuslik saunapäev.
Sauna positiivsed mõjud on ilmselged, higistamine aitab sul väljutada kehasse akumuleerunud toksiine. Samuti on saun hermeetilise stressori mõjuga, mis tähendab seda, et see matkib treeningut, omades sedasi positiivset mõju sinu südamele ja veresoonkonnale.
Aina rohkem ja rohkem tuleb välja uuringuid, et saunal on samuti eluiga pikendav toime ning iga nädal 2-3 korda saunatamist vähendab enneaegse surma tõenäosust koguni 40%. [3];[4]
Saun vähendab suurel määral ka sinu keha pingetest ning aitab sul paremini jõutreeningust taastuda ning närvisüsteemi rahustada. Kui sul on võimalik pärast jõutreeningut 10-20 minutit saunas istuda, siis märkad kindlasti, et taastud treeningust palju kiiremini.
- Käi saunas 1-2 korda nädalas
- Ära küta sauna liiga kuumaks, sest oluline on leili pikkus, mitte intensiivsus (80-90 kraadi)
- Ära üle pinguta, kuid proovi iga kord natukene kauem saunas olla
- Ideeaalis võiks kogu sauna pikkus olla 30-40 minutit (jaga see 3-4 erinevaks leiliks)
- Lõpeta iga leil külma dušši või lumme hüppamisega
- Kui tunned end halvasti, siis välju saunast viivitamatult ning proovi järgmine kord rahulikumalt võtta
- Kehast lahkuvad mürgid võivad põhjustada pearinglust ja südame kloppimist, seega alusta rahulikult
- Ühenda eelmises punktis kirjeldatud kuivharjamine oma saunarituaaliga. Kuivharja enne sauna minekut, mis paneb lümfivedelikku liikuma ning siis saad mürke paremini välja higistada
Epsom soola vann
See on üks mõnusamaid viise lõdvestuda ning iseendaga meeldivalt aega veeta. Põhjus, miks Epsom soola vann nii hästi mõjub on see, et tegemist on tegelikult magneesium sulfaadiga. Magneesiumil on teatavasti tohutu potentsiaal ja närvisüsteemi rahustav toime.
- Lase vanni nii kuum vesi, kui sa suudad tolereerida
- Samal ajal, kui vann täitub, vala sinna 2-4 tassi Epsom soola
- Enne kui vanni sisened, tee kindlaks, et kogu sool on ära lahustunud
- Pane tuled kustu, süüta küünlad ning kuula rahustavat muusikat (valikuline)
- Lisa vette 3-5 tilka eeterlikku õli (lavender), et veelgi rohkem lõõgastuda (valikuline)
- Sule silmad, proovi mediteerida või niisama lõdvestuda ning naudi vanni 15-30 minutit
- Pärast seda kuivata end ära ning võimaluse korral mine otse magama, ilma et end uuesti millegiga stimuleeriksid
Kokkuvõte
Aitäh, et tegid minuga kaasa selle teekonna ning lugesid neli pikka ning sisutihedat postitust. Olen täiesti teadlik, et said väga palju infot ning võib-olla sa ei tea, millest alustada.
Antud olukorras soovitan rakendada Pareto printsiipi ehk siis leida see 20%, mis annavad kõige kiiremini 80% tulemustest ning seejärel vaikselt uusi tegevusi juurde rakendada.
20%, mis aitab sul kõige kiiremini oma ”vihmaveetünni” tühjendada
- Kuivharjamine
- Saunas käimine vähemalt 1-2 korda nädalas
- Igapäevane paastumine 12-13 tundi
- Kõnni iga päev 10 tuhat sammu
- Väldi tehnoloogiat ja eredat valgust 1-2 tundi enne magama minekut
- 7-8 tundi kvaliteetset und igal öösel
- Leia endale üks lõõgastav tegevus ning tee seda iga päev
- Paastu sotsiaalmeediast
_________________________________________________________
VIITED:
[1] – http://www.floating.ee
[3] – https://www.sciencedaily.com/releases/2015/02/150223122602.htm
[4] – https://selfhacked.com/blog/reasons-sweating-far-often/
[5] – ”Rain Barrel Effect” – Dr. Stephen Cabral